ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ

Προσκαλείστε στο Συνέδριο «Πνευματικά δικαιώματα και υποχρεώσεις στην ψηφιακή κοινωνία», το οποίο διοργανώνεται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο UCLan (University of Central Lancashire, Cyprus), το Διεθνές Ερευνητικό Κέντρο CARDET και τη Microsoft.  Το συνέδριο θα διεξαχθεί το Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2013, από τις 9:00 μέχρι τις 15:30 στους χώρους του Πανεπιστημίου UCLan στην Πύλα.

Στόχος του Συνεδρίου είναι η ενημέρωση αλλά και η ευαισθητοποίηση των ανθρώπων στον εκπαιδευτικό χώρο της Κύπρου, τόσο από την πλευρά του «καταναλωτή» όσο και από την πλευρά του «δημιουργού».  Ειδικά, σε μια εποχή όπου οι εκπαιδευτικοί καλούνται να σχεδιάζουν εκπαιδευτικό περιεχόμενο και να ανταλλάζουν καλές πρακτικές και οι μαθητές να αναπτύσσουν αυθεντικές δημιουργικές εργασίες, η συζήτηση για θέματα που αφορούν στην πνευματική ιδιοκτησία είναι πολύ σημαντική.

Το Συνέδριο θα περιλαμβάνει παρουσιάσεις από προσκεκλημένους ομιλητές, συζήτηση των θεμάτων των παρουσιάσεων από ομάδες εργασίας και προαιρετικά εργαστήρια (επισυνάπτεται προκαταρκτικό πρόγραμμα).

Για την όσο το δυνατόν καλύτερη διοργάνωση, παρακαλούνται όσοι ενδιαφέρονται να κάνουν εγγραφή τόσο για το Συνέδριο όσο και για τα εργαστήρια στα οποία επιθυμούν να συμμετάσχουν, το αργότερο μέχρι την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2013στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy ή στο τηλέφωνο 22402370 (8:00-15:00).