Πρόγραμμα Jean Monnet (Module) στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus κάτω από το Erasmus+ 2014-2020

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη ενός προγράμματος διδασκαλίας και έρευνας Jean Monnet (Module)  με τίτλο “The Law of Financial and Economic Governance in the EU” υπό την εποπτεία της Δρ. Stéphanie Laulhé Shaelou, Επίκουρης Καθηγήτριας της Νομικής Σχολής η οποία είναι Eπικεφαλής και Ακαδημαϊκή Συντονίστρια του Jean Monnet Module. Το Πανεπιστήμιο ήταν ανάμεσα στους υποψήφιους που επιλέγηκαν με επιτυχία από τον Εκτελεστικό Οργανισμό Εκπαίδευσης, Οπτικοακουστικών Θεμάτων και Πολιτισμού (Education, Audiovisual and Culture Executive Agency) της Ευρωπαϊκής Ένωσης ώστε να παρέχουν Δραστηριότητες Jean Monnet σε επιφανή ιδρύματα στον τομέα Ευρωπαϊκών Σπουδών ανά το παγκόσμιο κατά την περίοδο 2014-2017. Είναι επίσης η πρώτη φορά που το Πρόγραμμα  προσφέρεται από μια νομική σχολή στην Κύπρο. Το Jean Monnet Module έχει ως στόχο την ανάπτυξη μιας εξειδικευμένης και μοναδικής έμφασης στον τομέα του Ευρωπαϊκού Δικαίου, εντός του πλαισίου της σπουδής LLM που προσφέρεται από τη Νομική Σχολή. Θα δίδεται κυρίως έμφαση στη διδασκαλία βάσει έρευνας και συγκέντρωσης αποτελεσμάτων σχετικά με τον νόμο, την οικονομική διακυβέρνηση και τη χρηματοοικονομική πολιτικής της Ευρωπαϊκής Ένωσης, του παγκόσμιου και πολυδιάστατου πλαισίου της οικονομικής κρίσης και της κρίσης του δημόσιου χρέους που επικρατεί στην Ευρωπαϊκή Ένωση αλλά και πέραν αυτής, προωθώντας μια διεπιστημονική προσέγγιση. Καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος θα χρησιμοποιούνται νέες τεχνολογίες, περιλαμβανομένης μιας μεγάλης σειράς διαδικτυακών εργαλείων υποστήριξης τα οποία είναι διαθέσιμα τόσο στο ίδιο το πανεπιστήμιο αλλά και εξ αποστάσεως. Το Πρόγραμμα αυτό θα δίδει επίσης την ευκαιρία στους φοιτητές, σε επαγγελματίες και στο ευρύτερο κοινό να λάβει μέρος σε εξειδικευμένα σεμινάρια, σε διαλέξεις, συζητήσεις στρογγυλής τραπέζης και σε ένα συνέδριο σε σχέση με το θέμα αυτό, καθώς και την ευκαιρία συνεισφοράς σε μια διαδικτυακή πλατφόρμα ανοικτής πρόσβασης η οποία θα δημιουργηθεί και θα τυγχάνει υποστήριξης από το Πρόγραμμα.