#UCLanians Blog, Latest News

16o Εθνικό Συνέδριο του ΕΚΝ Κύπρου

To ΕΚΝ Κύπρου Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων οργάνωσε το 16ο Εθνικό Συνέδριο, την μεγαλύτερη του ετήσια δράση, καλωσορίζοντας 200 συμμετέχοντες από ηλικίες 15 με 25 ετών, κυρίως από την Κύπρο, αλλά και την υπόλοιπη Ευρώπη.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, το οποίο στηρίζει διαχρονικά τις δράσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Κύπρου υποδέχτηκε τους νεαρούς εθελοντές και σύνεδρους, μεταξύ 23 και 27 Αυγούστου 2022, στις εγκαταστάσεις του.

Το συνέδριο υπογραμμίζει την σημασία της συνεργασίας και του εποικοδομητικού διαλόγου, μιας και παρείχε στους νέους συμμετέχοντες διάφορα ερεθίσματα για να επεκτείνουν τον τρόπο σκέψης τους. Οι συζητήσεις στην Γενική Συνέλευση του συνεδρίου παραλληλίζουν την αποτελεσματική διακοινοβουλευτική συνεργασία εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Οι σύνεδροι, εντός των επιτροπών, τοποθετήθηκαν σε συγκεκριμένα ερωτήματα ανάμεσα σε ένα ευρύ φάσμα θεματικών ενοτήτων.

Ο Δρ Λούκας Γλύπτης  Αναπληρωτής Καθηγητής Λογιστικής και Κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων / Associate Professor of Accounting and Head of the School of Business & Management   του Πανεπιστημίου  UCLan Cyprus παραχώρησε ομιλία κατά τη διάρκεια της  τελετής έναρξης του συνεδρίου.  Η Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής, Καθ. Stéphanie Laulhé Shaelou, Καθηγήτρια Ευρωπαϊκού Δικαίου και Μεταρρύθμισης, του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus συμμετείχε στις διεργασίες του συνεδρίου κατά τη διάρκεια συζήτησης της επιτροπής Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs II στο θέμα: «Reshaping Europe’s media in a post-pandemic, digital era».

Tο ΕΚΝ (Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων (ΕΚΝ) – European Youth Parliament (EYP) Κύπρου είναι ένας μη-κερδοσκοπικός, μη-κυβερνητικός, πολιτικά ανεξάρτητος οργανισμός, μέλος ενός πανευρωπαϊκού δικτύου μεταξύ 40 άλλων Εθνικών Επιτροπών, ο οποίος διοικείται από μια ομάδα νέων εθελοντών και έχει πρόθεση να επιτύχει θετικό κοινωνικό αντίκτυπο στην Κυπριακή κοινότητα μέσω του έργου του.