Latest News, Seminars & Events

Be ‘PREPARED’! Prestigious Horizon Europe project led by UCLan Cyprus

The 1st of September and the start of the 2022/23 academic year signify the beginning of a new three-year project (2022-2025) led by UCLan Cyprus, under the prestigious and highly competitive Horizon Europe programme of the European Union. The Union’s main funding programme for research and innovation.

As Ursula von der Leyen, the President of the European Commission, announced in 2021, fast-reaction systems to respond to emerging medical threats are urgently needed. Such systems are likely to face significant ethics and integrity challenges.

The PREPARED project will tackle this challenge and develop a range of tools for the promotion of high levels of ethics and integrity during accelerated research

PREPARED stands for ‘Pro-active Pandemic Crisis Ethics and Integrity Framework’, and the project’s objective is to develop an ethics and integrity framework to support rapid and effective research during global crises.  Bringing together 16 partner teams from three continents, project outputs include (i) an interdisciplinary, accessible, and jargon-free code of conduct for research during global crises, (ii) ‘how to’ guidelines to support the needs of research teams, and (iii) engaging training and capacity building materials, to be disseminated across the Globe. This will be achieved through the project’s extensive network of 14 advisors, coming from five continents. The majority of team leads are women, and the consortium will be supported by two European artists and an African photographer and documentary maker.

UCLan Cyprus is proud to lead this global effort and be part of the high-profile group of partners and advisors, including leading think tanks, grassroots civil society organisations, and international organisations, such as UNESCO and the World Health Organisation (WHO). At the same time, having its base in Cyprus, the project constitutes a new fundamental threshold for research and innovation on the island on a topic of great significance world-wide, and brings new opportunities for Cyprus-based academics to share their expertise while tackling challenges of a truly global nature.

For inquiries, please contact the project Co-ordinator Prof. Doris Schroeder ([email protected]) or the Head of the Law School, Prof. Stéphanie Laulhé-Shaelou ([email protected]).

The PREPARED project is funded by the European Commission Horizon Europe programme, agreement number 101058094.

Contact us:

Είμαστε ‘PREPARED’! Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus ηγείται νέου διακεκριμένου ευρωπαϊκού προγράμματος Horizon Europe

Η 1η Σεπτεμβρίου και η αρχή της ακαδημαϊκής χρονιάς 2022/23 σηματοδοτούν την αρχή ενός νέου τριετούς ερευνητικού προγράμματος (2022-2025), του οποίου θα ηγείται το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, κάτω από το διακεκριμένο και υψηλά ανταγωνιστικό πρόγραμμα επιχορήγησης της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Horizon Europe. Το βασικότερο πρόγραμμα επιχορήγησης της Ένωσης στην έρευνα και την καινοτομία.

Όπως δήλωσε η Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ursula von der Leyen, το 2021, υπάρχει επείγουσα ανάγκη για την ανάπτυξη γρήγορων συστημάτων που θα μπορούν να ανταποκριθούν σε νέες απειλές υγειονομικής φύσης.  Αυτού του είδους τα συστήματα, όμως, συχνά αντιμετωπίζουν σημαντικές προκλήσεις ως προς την ηθική και την ακεραιότητά τους.

Το PREPARED καλείται να αντιμετωπίσει αυτή την πρόκληση και να αναπτύξει μια σειρά από εργαλεία για την προώθηση υψηλών επιπέδων ηθικής και ακεραιότητας κατά τη διάρκεια επιταχυνόμενων ερευνών.

Το ακρώνυμο PREPARED αντιστοιχεί στο ‘Pro-active Pandemic Crisis Ethics and Integrity Framework’ (Προληπτικό Πλαίσιο Καθοδήγησης για Ηθική και Ακεραιότητα στην Πανδημική Κρίση). Στόχος του προγράμματος είναι να αναπτύξει ένα καθοδηγητικό πλαίσιο που θα στηρίζει την ηθική και ακέραια έρευνα κατά την διάρκεια παγκόσμιων κρίσεων. Το πρόγραμμα συγκεντρώνει 16 ομάδες συνεργατών από τρεις ηπείρους, οι οποίοι καλούνται να δημιουργήσουν (i) έναν διαθεματικό, προσβάσιμο και ευκολοκατανόητο δεοντολογικό κώδικα για ερευνητές που εξετάζουν παγκόσμιες κρίσεις, (ii) κατευθυντήριες γραμμές που θα ανταποκρίνονται στις ανάγκες ερευνητικών ομάδων, και (iii) χρήσιμα εργαλεία για περαιτέρω εκπαίδευση και ανάπτυξη ικανοτήτων, τα οποία θα διανεμηθούν ανά το παγκόσμιο. Αυτό θα επιτευχθεί μέσα από το εκτεταμένο δίκτυο συμβούλων του προγράμματος, που απαριθμεί 14 εμπειρογνώμονες από 5 ηπείρους. Οι πλείστες ερευνητικές ομάδες ηγούνται από γυναίκες, ενώ το πρόγραμμα υποστηρίζεται επίσης από δύο Ευρωπαίους καλλιτέχνες και έναν Αφρικανό φωτογράφο και παραγωγό ντοκιμαντέρ.

Είναι με ιδιαίτερη περηφάνια που το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus ηγείται αυτής της παγκόσμιας προσπάθειας και αποτελεί μέρος μιας τόσο σημαντικής ομάδας από συνεργάτες και συμβούλους, μεταξύ των οποίων είναι δεξαμενές σκέψης παγκόσμιας εμβέλειας, τοπικές μη-κυβερνητικές οργανώσεις, και διεθνείς οργανισμοί, όπως η UNESCO και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (WHO). Ταυτόχρονα, έχοντας τη βάση του στην Κύπρο, tο πρόγραμμα, το οποίο άπτεται σημαντικών διεθνών προκλήσεων για το μέλλον, αποτελεί θεμελιώδες βήμα για την έρευνα και την καινοτομία στο νησί. Επίσης, δίνει την ευκαιρία σε ακαδημαϊκούς που έχουν τη βάση τους στην Κύπρο να μοιραστούν ευρέως την εμπειρογνωμοσύνη τους, αλλά και να συνδράμουν εμπράκτως στην εξεύρεση λύσεων για ουσιαστικά παγκόσμια προβλήματα.

Για περαιτέρω πληροφορίες, παρακαλούμε όπως αποταθείτε στην Συντονίστρια του προγράμματος, Καθ. Doris Schroeder ([email protected]) ή την Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής, Καθ. Stéphanie Laulhé-Shaelou ([email protected]).

Το έργο PREPARED χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Horizon Europe, με αριθμό συμφωνίας 101058094.