Best Paper Award received to the Course Leader of the BSc (Hons) Computing, Dr Louis Nisiotis

The Course Leader of the BSc (Hons) Computing, Dr Louis Nisiotis from the School of Sciences at UCLan Cyprus, together with his research associate Dr Lyuba Alboul from the Centre for Automation and Robotics Research (Sheffield Hallam University) have been awarded the Best Paper Award sponsored by Springer at the 8th International Conference on Augmented Reality, Virtual Reality and Computer Graphics!
Their paper entitled “Initial Evaluation of an Intelligent Virtual Museum Prototype Powered by AI, XR and Robots” presents the design, development and initial evaluation of an intelligent virtual museum prototype that seamlessly blends the real with virtual worlds interchangeably using Artificial Intelligence, Virtual and Augmented Reality, and Robots. The prototype described in their paper incorporates multi-user and interactive functionalities and features a real robot and its digital twin. The physical robot is located and acts in a real environment whilst its digital twin lives in the virtual world. The users are able to see and explore both worlds simultaneously in Virtual Reality through the ‘eyes’ of the robot. Together with multi-user infrastructure and communication capabilities, the environment also involves additional agents guiding the user in the virtual world, and an educational game. The paper presents a user-based qualitative evaluation of the proposed system which was favourable but also constructive providing the research team with valuable observations on its performance.

The conference organiser, SALENTO AVR, intends to bring together the community of researchers, scientists, and innovators to discuss key issues, approaches, ideas, open problems, innovative applications, and trends in virtual and augmented reality, 3D visualization and computer graphics in multiple domains. The award is granted annually by the AVR committee to the best long and short papers presented at the conference.

This award demonstrates the great work taking place at UCLan Cyprus in the field of Immersive Technologies (VR/AR) and Intelligent Digital Realities, excellence, research impact, and great partnerships with researchers and academic institutions from around the world.

Click here to see the full paper.

Βραβείο Καλύτερης εργασίας για τον Υπεύθυνο Προγράμματος BSc (Hons) Computing στο 8ο Διεθνές Συνέδριο Αυξημένης Πραγματικότητας, Εικονικής Πραγματικότητας και Γραφικών Υπολογιστών

Ο Υπεύθυνος Προγράμματος BSc (Hons) Computing, του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus Δρ. Λούης Νησιώτης μαζί με την επιστημονική συνεργάτιδα του Dr Lyuba Alboul από το Κέντρο Έρευνας Αυτοματισμού και Ρομποτικής (Πανεπιστήμιο Sheffield Hallam) βραβεύτηκαν με το Βραβείο Καλύτερης εργασίας (best paper award) στο 8ο Διεθνές Συνέδριο Αυξημένης Πραγματικότητας, Εικονικής Πραγματικότητας και Γραφικών Υπολογιστών!
Η εργασία τους με τίτλο «Αρχική αξιολόγηση ενός πρωτότυπου ευφυούς εικονικού μουσείου που υποστηρίζεται από Τεχνητή Νοημοσύνη, Εικονική Πραγματικότητα και Ρομπότ» παρουσιάζει το σχεδιασμό, την ανάπτυξη και την αρχική αξιολόγηση του εικονικού μουσείου που συνδυάζει απρόσκοπτα το πραγματικό με εικονικούς κόσμους χρησιμοποιώντας τεχνητή νοημοσύνη, εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα και ρομπότ. Το πρωτότυπο που περιγράφεται στην εργασία τους ενσωματώνει λειτουργίες πολλαπλών χρηστών και χρησιμοποίει ένα πραγματικό ρομπότ και το ψηφιακό του δίδυμο. Το φυσικό ρομπότ βρίσκεται και δρα σε ένα πραγματικό περιβάλλον, ενώ ο ψηφιακός του δίδυμος ζει στον εικονικό κόσμο. Οι χρήστες είναι σε θέση να δουν και να εξερευνήσουν και τους δύο κόσμους ταυτόχρονα στην Εικονική Πραγματικότητα μέσα από τα «μάτια» του ρομπότ. Μαζί με την υποδομή πολλών χρηστών και τις δυνατότητες επικοινωνίας, το περιβάλλον περιλαμβάνει επίσης πρόσθετους πράκτορες τεχνητής νοημοσύνης που καθοδηγούν τον χρήστη στον εικονικό κόσμο, καθώς και ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι. Η εργασία παρουσιάζει μια ποιοτική αξιολόγηση του προτεινόμενου συστήματος βάσει την εμπειρία των χρηστών, η οποία παρείχε στην ερευνητική ομάδα πολύτιμες παρατηρήσεις και δεδομένα για την χρήση και απόδοσή του συστήματος.

Ο διοργανωτής του συνεδρίου, SALENTO AVR, σκοπεύει να φέρει κοντά την κοινότητα ερευνητών και, επιστημόνων για να συζητήσουν βασικά ζητήματα, προσεγγίσεις, ιδέες, ανοιχτά προβλήματα, καινοτόμες εφαρμογές και τάσεις στην εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα, την τρισδιάστατη απεικόνιση και τα γραφικά υπολογιστών σε πολλαπλούς τομείς. Το βραβείο απονέμεται κάθε χρόνο από την επιτροπή AVR στις καλύτερες μεγάλες και σύντομες εργασίες που παρουσιάζονται στο συνέδριο.

Αυτό το βραβείο καταδεικνύει το σπουδαίο έργο που παράγετε στο UCLan Cyprus στον τομέα της Επαυξημένης, Εικονικής και Μικτής πραγματικότητας και των Ευφυών Ψηφιακών Συστημάτων, της αριστείας, και των σημαντικών συνεργασιών με ερευνητές και ακαδημαϊκά ιδρύματα από όλο τον κόσμο.

Βρείτε την εργασία εδώ.