Best Workplace Award in Higher Education for UCLan Cyprus

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus “Καλύτερο Εργασιακό Περιβάλλον στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση”

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus μετά από την περσινή του διάκριση στα Ελλαδικά Education Business Awards, στην κατηγορία Υγεία και Ασφάλεια, με υπερηφάνεια ανακοινώνει την επιτυχία του και στην φετινή διοργάνωση, κατακτώντας το τιμητικό βραβείο για το Καλύτερο Εργασιακό Περιβάλλον στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Με περισσότερους από 400 εκπροσώπους της εκπαιδευτικής κοινότητας από κάθε βαθμίδα της εκπαίδευσης και ευρεία συμμετοχή του επιχειρηματικού κόσμου, τα Education Leaders Awards 2018 powered by RDC Informatics ολοκληρώθηκαν την Παρασκευή 18 Μαΐου στο συνεδριακό κέντρο Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Στην τελετή απονομής ανακοινώθηκαν οι νικητές των βραβείων που για 3η συνεχόμενη χρονιά διοργάνωσε η εταιρεία Boussias Communications με σκοπό να αναδειχθούν και να επιβραβευθούν οι βέλτιστες πρακτικές στην επιχειρηματικότητα και την καινοτομία στο χώρο της Εκπαίδευσης.

Το τιμητικό βραβείο του Καλύτερου Εργασιακού Περιβάλλοντος έλαβε η Διευθύντρια Ανθρώπινου Δυναμικού του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, κα Γεωργία Κυριάκου η οποία ανέφερε: “Είμαστε πολύ περήφανοι που καταφέραμε και κερδίσαμε ένα τόσο τιμητικό βραβείο. Το βραβείο αυτό ανήκει, όχι σε μένα αλλά σε όλο το Ανθρώπινο Δυναμικό του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου αφού χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσε το Πανεπιστήμιο να αποτελέσει ένα μοναδικό εκπαιδευτικό Ίδρυμα ξεχωρίζοντας ανάμεσα σε υποψηφιότητες από κάθε βαθμίδα της Ελληνικής εκπαιδευτικής κοινότητας’’.

Λειτουργώντας ως εγγεγραμμένο Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο στην Κύπρο, το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus βρίσκεται κάτω από την ακαδημαϊκή ομπρέλα του University of Central Lancashire (UCLan) του Ηνωμένου Βασιλείου. Είναι πλήρως αδειοδοτημένο από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου, καθώς και από τον Φορέα Διασφάλισης Ποιότητας της Αγγλίας (QAA), προσφέροντας άριστη Κυπριακή-Βρετανική Ανώτατη εκπαίδευση, σε πτυχιακό, μεταπτυχιακό αλλά και ερευνητικό επίπεδο.

Την Τελετή Απονομής παρουσίασε η δημοσιογράφος Νικολέτα Κρητικού, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε η Πρόεδρος της κριτικής επιτροπής, Άννα Διαμαντοπούλου, η οποία αναφέρθηκε στην σημασία των βραβείων για την αναπτυξιακή προοπτική του κλάδου της εκπαίδευσης και συνεχάρη τους νικητές αλλά και όσους συμμετείχαν.

Η βραδιά έκλεισε με την πανηγυρική φωτογραφία των νικητών και την ανανέωση του ραντεβού για την επόμενη χρονιά.

Best Workplace Award in Higher Education for UCLan Cyprus

Following its recent success at the 2017 Hellenic Education Business Awards, in Health and Safety for students and staff, UCLan Cyprus is proud to announce another great achievement. The British University of Cyprus received the “Best Workplace Award in Higher Education” at the Education Leaders Awards 2018.

With more than 400 representatives of the Education community, from all levels of education, and broad participation of the business world, the 2018 Education Leaders Awards powered by RDC Informatics took place on Friday, May 18 at the University of Western Attica Conference Center. The ceremony was organized for the third consecutive year by Boussias Communications aiming to promote and reward best practices in entrepreneurship and innovation in the field of Education.

UCLan Cyprus Human Resource Manager, Mrs Georgia Kyriakou stated: “We are very proud to have won such an honorary prize. This award belongs to all the employees since without them the University could not become a unique educational institution distinguishing between nominees from every level of the Greek educational community”.

UCLan Cyprus is the first Branch Campus of the University of Central Lancashire and at the same time a fully licensed and registered University in Cyprus. It is a unique and innovative model of a Cypriot and British University Educational Experience, approved and validated by both the Ministry of Education and Culture of Cyprus and the UK Quality Assurance Agency (QAA), for Higher Education.

The journalist Nikoleta Kritikou presented the Ceremony, while the President of the jury, Anna Diamantopoulou, addressed the awards to the development prospects of the education sector and congratulated the winners and those who participated.

The ceremony ended with a group photograph of the winners and with the promise that all the winners will renew their presences at the stage for the next year.