Web Design & Development 3rd year student got his work featured on one of the world’s leading Creative Networks

As part of the BSc (Hons) Web Design & Development course at UCLan Cyprus, students have the opportunity to apply for Summer Internships through the course, and work in well known firms of the Digital Media industry. As a result, students get to work with real clients, build a portfolio of work, enhance their CV and network with potential employers before they graduate, thus increasing their future employability opportunities.

During his Summer Internship at R Digital (Digital Agency, a subsidiary company of Rolandos Enterprises Public Ltd), Kleanthis Loizou, a BSc (Hons) Web Design & Development 3rd year student of the British University of Cyprus, worked with the R Digital team and designed a newspaper-like newsletter for a client.

After a few weeks, his design got featured by Adobe on Adobe Behance‘s Graphic Design GalleryAdobe Behance is Adobe’s official Creative Network (one of the leading online platforms to showcase & discover creative work) and receives thousands of projects everyday from all over the world. Their team carefully picks only the best projects of each gallery to be featured.

This Internship was an astonishing experience that definitely helped me improve my skills, become more recognized and get a taste of what is like to be part of the Digital Media industry in Cyprus ” the student mentioned. “I would like to thank my personal tutor and course leader Dr Christos Karpasitis, UCLan Cyprus and R Digital for this opportunity” he added.

In regards to the course, BSc (Hons) Web Design & Development uniquely combines the most popular topics, practices and trends related to Digital Media and ICTs. During their studies, students have the opportunity to work on live briefs helping them to build a strong knowledge base and technical expertise in areas including graphic design, motion graphics, video/audio production, video special effects, animation, UX/UI design, website design & development, web app design & development, scripting/coding, digital marketing and SEO. In this way, graduates of this course will have the opportunity to be employed as part of the web design/development, creative, marketing, e-commerce, multimedia or IT department of almost any business. Additionally, they can pursue employment in media firms, web design/development agencies, multimedia/digital media agencies, marketing agencies, consultancy firms, or even work as freelancers.

Έργο φοιτητή του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus σε ένα από τα κορυφαία δημιουργικά δίκτυα παγκοσμίως

Ως μέρος του προγράμματος φοίτησης BSc (Hons) Web Design & Development του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε πρακτική εξάσκηση κατά τη διάρκεια των σπουδών τους και να εργαστούν σε ευρέως γνωστές εταιρίες της βιομηχανίας Ψηφιακών Μέσων. Ως αποτέλεσμα, οι φοιτητές έρχονται σε επαφή με πραγματικούς πελάτες, αναπτύσσουν ένα πορτφόλιο εργασιών, βελτιώνουν το βιογραφικό τους και δικτυώνονται με πιθανούς μελλοντικούς εργοδότες προτού αποφοιτήσουν αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες εργοδότησης τους μετέπειτα.

Κατά τη διάρκεια της καλοκαιρινής του πρακτικής εξάσκησης στην εταιρία R Digital (Digital Agency, μία θυγατρική εταιρία της Rolandos Enterprises Public Ltd), ο Κλεάνθης Λοΐζου, τριτοετής φοιτητής στο πρόγραμμα Web Design & Development, εργάστηκε με την ομάδα της εταιρίας R Digital και σχεδίασε ένα ενημερωτικό δελτίο τύπου εφημερίδας για έναν πελάτη.

Μετά από λίγες εβδομάδες, το σχέδιό του παρουσιάστηκε από την Adobe στο Behance Graphic Design Gallery που αποτελεί το επίσημο δημιουργικό δίκτυο της Adobe (μια από τις κορυφαίες σε απευθείας σύνδεση πλατφόρμες για την παρουσίαση και ανακάλυψη δημιουργικών εργασιών)  και λαμβάνει χιλιάδες έργα καθημερινά από όλο τον κόσμο. Η ομάδα τους επιλέγει προσεχτικά τα καλύτερα έργα από κάθε γκαλερί για να τα παρουσιάσει.

‘’Η πρακτική εξάσκηση αυτή ήταν μία καταπληκτική εμπειρία που με βοήθησε σίγουρα να βελτιώσω τις δεξιότητές μου, να γίνω πιο αναγνωρισμένος και να πάρω μια γεύση από το πως είναι να είσαι μέρος της βιομηχανίας ψηφιακών μέσων στην Κύπρο’’ ανέφερε ο φοιτητής. ‘’Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον υπεύθυνο καθηγητή μου Κο Χρίστο Καρπασίτη, το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus αλλά και την εταιρία R Digital που μου έδωσαν αυτή την ευκαιρία’’ πρόσθεσε.

Όσον αφορά το πρόγραμμα, BSc (Hons) Web Design & Development συνδυάζει με ένα μοναδικό τρόπο τα πιο δημοφιλή θέματα, τεχνικές και τάσεις που σχετίζονται με τα ψηφιακά μέσα και τις τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνίας. Κατά τη διάρκεια των σπουδών τους οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να εργαστούν σε πραγματικές συνθήκες εργασίας κάτι που τους βοηθά να οικοδομήσουν μια ισχυρή βάση γνώσεων και τεχνική εμπειρογνωμοσύνη σε τομείς όπως είναι αυτοί των graphic design, motion graphics, video/audio production, video special effects, animation, UX/UI design, website design & development, web app design & development, scripting/coding, digital marketing και SEO.

Με αυτό τον τρόπο, οι απόφοιτοι αυτού του προγράμματος θα έχουν την ευκαιρία να εργοδοτηθούν ως μέρος του τμήματος σχεδιασμού / ανάπτυξης ιστοσελίδων, δημιουργικού μάρκετινγκ, ηλεκτρονικού εμπορίου, πολυμέσων ή IT σχεδόν οποιασδήποτε επιχείρησης. Επιπρόσθετα, μπορούν να επιδιώξουν να εργοδοτηθούν σε εταιρείες πολυμέσων, σε πρακτορεία σχεδιασμού/ανάπτυξης ιστοσελίδων, πρακτορεία ψηφιακών μέσων,  στο χώρο του μάρκετινγκ, σε συμβουλευτικές εταιρείες ή ακόμα και να εργαστούν ως ελεύθεροι επαγγελματίες.