Congratulations to UCLanians for their medals in Judo

Christoforos Tantis and Fidias Konnaris won medals at the Inter-University Judo Tournament

On Saturday 25th February, two Uclanians attended the Cyprus University Sport Federation’s Inter-University Judo Tournament. Competition was fierce and the quality of all the athletes was very high, but our students know that as long as they do their best they are always in with a chance to succeed and that is exactly what they did!

We must offer both Christoforos Tantis and Fidias Konnaris our congratulations for their fine performance at the competition. Fidias achieved the gold medal and Christoforos the silver in their respective weight classes. As a university we finished third in the overall rankings despite having the second smallest team of all six competitors.

This is another sign of our ever growing presence and success as a university and our desire for excellence. Fantastic job guys you have made your fellow Uclanians all very proud!

Ο Χριστόφορος Ταντής και ο Φειδίας Κονναρής κέρδισαν μετάλλια στο Τουρνουά Judo της Κ.Ο.Π.Α.

Tο Σάββατο 25 Φεβρουαρίου, δύο φοιτητές του Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus συμμετείχαν στο Τουρνουά του Judo της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πανεπιστημιακού Αθλητισμού. Υπήρχε πολύ σκληρός ανταγωνισμός και οι δυνατότητες των αθλητών ήταν πολύ υψηλές, αλλά οι φοιτητές μας γνωρίζουν ότι όταν δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό έχουν τις περισσότερες πιθανότητες για επιτυχία και αυτό ακριβώς έκαναν.

Οφείλουμε να δώσουμε τα συγχαρητήρια μας στον Χριστόφορο Ταντή και στο Φειδία Κονναρή για την απόδοσή τους στον διαγωνισμό. Ο Φειδίας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ο Χριστόφορος το  αργυρό μετάλλιο στο επίπεδο για το οποίο αγωνίστηκαν. Σαν Πανεπιστήμιο καταταχτήκαμε στην Τρίτη Θέση της τελικής βαθμολογίας παρά το γεγονός ότι είχαμε την δεύτερη μικρότερη ομάδα από τις 6 διαγωνιζόμενες ομάδες. Αυτό αποτελεί ακόμα μια σημαντική απόδειξη της επιτυχίας των φοιτητών μας, όπου με μια πολύ μικρή ομάδα καταφέραμε μια τόσο αξιόλογη παρουσία στον διαγωνισμό με τα πιο πάνω πολύ καλά αποτελέσματα.

Εξαιρετική δουλεία από τους δυο αυτούς φοιτητές μας, μας έκαναν περήφανους και τους αξίζουν τα συγχαρητήρια μας. Καλή συνέχεια με πολλές νίκες και μετάλλια!