Εκστρατεία με στόχο την ψυχική υγεία των ποδοσφαιριστών αρχίζει ο ΠΑ.Σ.Π. σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus

Τα αποτελέσματα σχετικής έρευνας παρουσιάστηκαν σε δημοσιογραφική διάσκεψη στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus

Την έναρξη παγκύπριας εκστρατείας με σκοπό την έμπρακτη στήριξη των ποδοσφαιριστών, νυν και πρώην, σε θέματα ψυχικής υγείας, ανακοίνωσε ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Ποδοσφαιριστών (ΠΑ.Σ.Π) στο πλαίσιο δημοσιογραφικής διάσκεψης.

Ο ΠΑ.Σ.Π. και το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus παρέθεσαν δημοσιογραφική διάσκεψη το πρωί της Δευτέρας 11 Οκτωβρίου 2021, με θέμα «Ψυχική και Σωματική Υγεία πρώην και εν ενεργεία Ποδοσφαιριστών: Ένα μεγάλο κενό!».

Η κα. Άντρια Πάμπου παρουσίασε την έρευνά της, την οποία πραγματοποίησε στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού της για το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, όπου τα αποτελέσματα κατέδειξαν ιδιαίτερα σοβαρό πρόβλημα.

Στόχος της έρευνας, η εκτίμηση κατά πόσον οι αθλητές έχουν υποστήριξη, πριν και μετά τη συνταξιοδότηση τους, από οποιονδήποτε οργανισμό και η αξιολόγηση του επιπέδου υγείας -σωματικής και ψυχολογικής- αλλά και η επαγγελματική και οικονομική δραστηριότητα των συνταξιούχων ποδοσφαιριστών.

Είκοσι ένας συνταξιούχοι άνδρες ποδοσφαιριστές, οι οποίοι έπαιξαν σε ομάδες υψηλού επιπέδου στην Κύπρο, συμμετείχαν στη μελέτη, την οποία αποτελούσαν ερωτηματολόγια προσωπικότητας και επιπέδου ζωής, εξέταση αίματος και τεστ κοπώσεως.

Τα βασικά αποτελέσματα της έρευνας:

– Δεν υπάρχει συντονισμένη υποστήριξη πριν από τη συνταξιοδότηση ή μετά τη συνταξιοδότηση από κανέναν οργανισμό προς τους ποδοσφαιριστές.

– Ο τραυματισμός ήταν ο κύριος λόγος που το 28,5% των ποδοσφαιριστών αποχώρησαν από την ενεργό δράση.

– Το 23,8% των συμμετεχόντων συνεχίζουν να ασκούνται σε μια βασική ρουτίνα.

– Η συντριπτική πλειοψηφία των συμμετεχόντων είχε υψηλότερη ολική χοληστερόλη, LDL και HDL.

– Το σπλαχνικό λίπος και το λίπος σε ποσοστό αυξάνεται με την πάροδο των ετών.

Τα ευρήματα της μελέτης έδειξαν ότι τα κύρια εμπόδια που βιώνουν οι συνταξιούχοι αθλητές επηρεάζονται από ψυχοκοινωνικούς παράγοντες, έλλειψη ενέργειας και έλλειψη θέλησης.

Στη συνέχεια έγινε η παρουσίαση του βίντεο της FIFPRO «Ψυχική Υγεία: Είσαι έτοιμος να μιλήσεις;» αλλά και του σχετικού εγχειριδίου ψυχικής υγείας το οποίο ετοίμασε ο ΠΑ.Σ.Π. για να παραδώσει στους ποδοσφαιριστές και ποδοσφαιρίστριες στην Κύπρο.

Ο εκτελεστικός πρόεδρος του ΠΑ.Σ.Π. κ. Σπύρος Νεοφυτίδης, δήλωσε: «Ο ΠΑ.Σ.Π., μαζί με τη βοήθεια και τη στήριξη της FIFPRO και μέσα από την επιστημονική συνεργασία με το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, άρχισε φέτος τη μεγάλη αυτή εκστρατεία για αναγνώριση και αντιμετώπιση των προβλημάτων ψυχικής υγείας στους ποδοσφαιριστές όλων των ηλικιών. Τα διάφορα στερεότυπα που συνήθως αντιμετωπίζουν οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές όπως ότι ‘μόνο οι αδύναμοι αντιμετωπίζουν προβλήματα ψυχικής υγείας’ αλλά και το στίγμα που εμποδίζει τους ανθρώπους και ιδιαίτερα τους ποδοσφαιριστές να ζητούν βοήθεια, μας επέβαλε όπως λάβουμε δράση».

Από την πλευρά της, η Δρ Κούλλα Πάρπα, Υπεύθυνη καθηγήτρια αθλητικής επιστήμης του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, δήλωσε: «Το πανεπιστήμιο UCLan Cyprus στηρίζει τέτοιου είδους έρευνες, οι οποίες έχουν στόχο να δώσουν κατεύθυνση και εφόδια σε κάθε εμπλεκόμενο οργανισμό για το καλό της κοινωνίας μας. Αυτή η επιστημονική έρευνα έρχεται την πιο κατάλληλη στιγμή, αφού η ανάγκη ενός σχεδίου ψυχολογικής υποστήριξης ποδοσφαιριστών και γενικά αθλητών είναι πιο επιτακτική από ποτέ».

Ο ΠΑ.Σ.Π. θα ξεκινήσει διαδικασίες ενημέρωσης των αρμόδιων φορέων και οργανισμών στη χώρα μας, αναφορικά με το πολύ σημαντικό αυτό θέμα, με σκοπό την σύμπραξη όλων, για αντιμετώπιση του προβλήματος.