Seminars & Events

Έκθεση Ζωγραφικής – Πρόληψη διακρίσεων κατά της ψυχικής υγείας

Η Παγκόσμια Ημέρα για την Ψυχική Υγεία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Οκτωβρίου, με γενικό στόχο την παγκόσμια εκπαίδευση, ευαισθητοποίηση και υπεράσπιση της ψυχικής υγείας και την κινητοποίηση προσπαθειών για την υποστήριξη της ψυχικής υγείας.
Στα πλαίσια αυτής της σημαντικής μέρας, το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ υποστηρίζει τις προσπάθειες της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Ψυχικής Υγείας για την ευαισθητοποίηση του κοινού σε θέματα ψυχικής υγείας παγκοσμίως, διοργανώνοντας μονοήμερη έκθεση ζωγραφικής με βασικούς πρωταγωνιστές άτομα που βιώνουν σοβαρά προβλήματα ψυχικής υγείας.
Συγκεκριμένος στόχος της έκθεσης είναι η αποστιγματοποίηση των ατόμων με θέματα ψυχικής υγείας, δημιουργία δικτύου αλληλεγγύης και αμοιβαίας βοήθειας μεταξύ των ατόμων με ψυχικές διαταραχές.

Έκθεση Ζωγραφικής – Πρόληψη διακρίσεων κατά της ψυχικής υγείας
Τρίτη 16 Οκτωβρίου
6:30 μ.μ. – 08:00 μ.μ.
Τίτλος: Ευαισθητοποίηση σε θέματα ψυχικής ασθένειας για αποστιγματοποίηση τη ψυχικής νόσου
Ανοιχτή στο κοινό.

Στόχος: Προώθηση της Ψυχικής Υγείας και απομυθοποίηση της Ψυχικής Νόσου.
Υπογράφει: Δρ. Λίλια Ψαλτά

The World Mental Health day (10th October) is a day for global mental health education, awareness and advocacy against social stigma. UCLan Cyprus in collaboration with the the Center of Prevention “MESOGEIOS” is organizing an art exhibition to support the world mental health day and to give awareness and prevent discrimination in mental health. The exhibition will include paintings and art work created by individuals suffering from mental health issues. The aim of this exhibition is to prevent discrimination and support individuals with mental health issues.

Art Exhibition – Preventing discrimination against mental health
Tuesday, October 16th