Latest News, Seminars & Events

Embracing a world full of opportunities at UCLan Cyprus’ Open Day

UCLan Cyprus’ Open Day, is an opportunity for you to discover the unique opportunities and feel the exceptional experience and the advantages offered by the British University of Cyprus.

The Open Day will be held on Wednesday, the 26th of April 2023, at the UCLan Cyprus Campus in Larnaka, from 15:00 to 19:00.

Find out how to receive a top-quality British education, at a university with almost 200 years of history, which allows you to obtain an authentic British degree, while saving the 70% of the total cost of studies, compared to other universities in England.

Visit our award-winning campus and learn why gaining a double awarded degree (two certificates) from UCLan UK and UCLan Cyprus is important for our graduates’ future career.

Our experienced Academics and Professional Staff will be available to provide all information regarding studies at UCLan Cyprus, entry requirements, scholarships application process, future career opportunities, accommodation, student life and many more.

Student ambassadors will be present during the Open Day, who will show you around our award-winning campus, our state-of-the-art Student Accommodation, located just few steps away from the campus, and share with you their experiences during their studies at the British University of Cyprus.

During the Open Day, you will also have the chance to complete the ‘’*HOGAN’’ professional career test in order to discover your ideal path based on your personality and characteristics.

At the British University of Cyprus, we believe in helping people seize every opportunity to thrive in the education sector, at work, and in life. We are proud of being a force of positive change, championing equality and enriching the lives of our learners, colleagues, and the communities we serve across frontiers.

For more information, please contact us at [email protected] or at +357 24 69 40 00.

* The test is accessible to students at the age 18+, those interested to take the Hogan Personality Inventory (HPI) test will be required to pay a small fee of €50.

Πρεσβεύουμε ένα  κόσμο γεμάτο ευκαιρίες στην Ημέρα Γνωριμίας του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus

Η  Ημέρα Γνωριμίας (Open Day), του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, είναι μια ευκαιρία  για να ανακαλύψετε τα μοναδικά πλεονεκτήματα που προσφέρει το Βρετανικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου.

Η Ημέρα Γνωριμίας θα πραγματοποιηθεί την Τέταρτη, 26 Απριλίου από τις 15:00 μέχρι τις 19:00, στην Πανεπιστημιούπολη μας στη Λάρνακα.

Μάθετε για τη μοναδική ευκαιρία που παρέχει το Πανεπιστήμιο στους φοιτητές του, να αποκτήσουν ένα αυθεντικό βρετανικό πτυχίο, εξοικονομώντας το 70% του κόστους σπουδών σας,  σε σύγκριση με πανεπιστήμια στην Αγγλία.

Επισκεφθείτε τις πολυβραβευμένες σύγχρονες εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, ενός πανεπιστημίου που μετρά σχεδόν 200 χρόνια ιστορίας,  και μάθετε τα πάντα σχετικά με τη διπλή απονομή πτυχίου,  από το Πανεπιστήμιο UCLan στο Ηνωμένο Βασίλειο και από το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, όπου  αυξάνουν τις ευκαιρίες εργοδότησης  σε Κύπρο, Ηνωμένο Βασίλειο, την Ευρώπη και τον υπόλοιπο κόσμο.

Το έμπειρο και διακεκριμένο Ακαδημαϊκό Προσωπικό και οι Λειτουργοί του Πανεπιστημίου, θα είναι στη διάθεσή σας για να απαντήσουν σε ερωτήσεις που ενδεχομένως να έχετε σχετικά με τη φοίτησή σας στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, τα κριτήρια εισδοχής, υποτροφίες που προσφέρονται,  τη διαδικασία αίτησης, τις προοπτικές εργοδότησης και πολλά άλλα.

Στο  χώρο θα βρίσκονται και φοιτητές του Πανεπιστημίου μας, οι οποίοι θα σας ξεναγήσουν στις βραβευμένες εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου και τις υπερσύγχρονες φοιτητικές μας εστίες, οι οποίες βρίσκονται μόλις λίγα βήματα μακριά από την Πανεπιστημιούπολη, καθώς και να μοιραστούν μαζί σας κάθε φοιτητική τους εμπειρία.

Κατά τη διάρκεια της Ημέρας Γνωριμίας, θα έχετε επίσης την ευκαιρία να ολοκληρώσετε το Τεστ Επαγγελματικού Προσανατολισμού “*ΗΟGAN”, το οποίο θα προσδιορίσει το επάγγελμα και τις σπουδές που σας ταιριάζουν με βάση την προσωπικότητά σας.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus δημι­ουργεί και ενισχύει μια κουλτούρα ένταξης χωρίς αποκλεισμούς. Πρεσβεύει τον πο­λιτισμό, αγκαλιάζει την διαφορετικότητα αλλά και την ποικιλομορφία που χαρακτη­ρίζει την κοινότητά του και αναγνωρίζει την αξία που αυτή προσδίδει στην πανεπι­στημιακή ζωή.

Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε στο [email protected] ή στο τηλέφωνο +357 24 69 40 00.

* Το τεστ είναι διαθέσιμο για άτομα ηλικίας 18+, όσοι ενδιαφέρονται να συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιο Hogan Personality Inventory τεστ θα πρέπει να καταβάλουν το ποσό των €50.

День открытых дверей в UCLan Cyprus

День открытых дверей в UCLan Cyprus – ваш шанс узнать о всех преимуществах британского университета на Кипре!

Посетите UCLan Cyprus на День открытых дверей, который состоится в среду, 26 апреля 2023, с 15:00 до 19:00, в нашем современном кампусе, и узнайте всё о наших учебных программах, стипендиях и многом другом.

Станьте студентом одного из лучших университетов мира с 200-летним академическим наследием и начните новую яркую страницу жизни!

UCLan Cyprus, британский университет на Кипре.