Latest News, Seminars & Events

Get to know more about the only British University in Cyprus at the Cyprus International Education and Career Exhibition.

UCLan Cyprus will be participating at the Cyprus International Education and Career Exhibition that will take place Cyprus International Fair Grounds between Saturday, 16 (from 10:00 until 20:00) – Sunday,17 (from 11:00 until 20:00) of October 2021. UCLan Cyprus will be located in Hall 4B – Booth 19.

Our experienced Academics and Professional Staff will be available to provide all information regarding studies at UCLan Cyprus, about the entry requirements for January and October 2022, future career opportunities, scholarships, our halls of residence and student life. Our volunteers will also be on the spot, in order to provide all the necessary information, including Larnaka’s student life. Professional Staff from the Institute of Professional Studies at UCLan Cyprus will also be on the spot in order to answer to any questions you may have.

Receive top-quality British education exclusively at UCLan Cyprus that allows you to obtain an authentic British degree, while saving 2/3 of the total cost of studies compared to other Universities in the United Kingdom, as a result of BREXIT and the discontinuation of the British Student Loan.

It needs to be noted that The Times Higher Education World University Rankings 2022 once again ranks UCLan, one of the largest and most modern Universities in England, with a community of 35,000 students, among the top 1000 universities in the world. More specifically, UCLan is among the 801-1000 best universities in the world for the 7th consecutive year, with the list containing almost 1700 universities from 99 countries and regions.

Μάθε περισσότερα για το μόνο βρετανικό πανεπιστήμιο της Κύπρου στη Διεθνή Εκπαιδευτική Έκθεση Κύπρου «Εκπαίδευση και Καριέρα».

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus θα συμμετέχει στη Διεθνή Εκπαιδευτική Έκθεση Κύπρου «Εκπαίδευση και Καριέρα» που θα πραγματοποιηθεί στους χώρους της Διεθνούς Έκθεσης Κύπρου στη Λευκωσία το Σάββατο, 16 (από τις 10:00 μέχρι τις 20:00) & την Κυριακή, 17 (από τις 11:00 μέχρι τις 20:00) Οκτωβρίου 2021. Ο εκθεσιακός χώρος του Πανεπιστημίου θα βρίσκεται στο Hall 4B – Περίπτερο 19.

Το έμπειρο και διακεκριμένο Ακαδημαϊκό προσωπικό και οι Λειτουργοί του Πανεπιστημίου, θα είναι στη διάθεσή σας για την επίλυση των οποιωνδήποτε ερωτήσεων που ενδεχομένως να έχετε σχετικά με τη φοίτησή σας στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus. Θα μπορείτε να ενημερωθείτε για τα κριτήρια εισδοχής για τον Ιανουάριο και Οκτώβριο 2022, τις προοπτικές εργοδότησης, αλλά και τις οικονομικές διευκολύνσεις που παρέχονται στους φοιτητές. Στον χώρο θα βρίσκονται και υφιστάμενοι φοιτητές του Πανεπιστημίου οι οποίοι θα μοιραστούν μαζί σας τη φοιτητική τους εμπειρία στην ραγδαία αναπτυσσόμενη πόλη της Λάρνακας. Στο Περίπτερο 19 θα βρίσκονται επίσης και υπεύθυνοι του Ινστιτούτου Επαγγελματικών Σπουδών του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus όπου θα μπορούν να απαντήσουν σε τυχόν ερωτήσεις σχετικές με το Ινστιτούτο του Πανεπιστημίου.

Το Πανεπιστήμιο χαρακτηρίζεται για το υψηλό επίπεδο μόρφωσης που παρέχει σύμφωνα με τα αγγλικά πρότυπα εκπαίδευσης, ενώ παράλληλα παρέχει τη μοναδική ευκαιρία στους φοιτητές του να αποκτήσουν αυθεντικό βρετανικό πτυχίο, εξοικονομώντας τα 2/3 του κόστους σπουδών τους σε σύγκριση με πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η διεθνής λίστα κατάταξης Πανεπιστημίων Times Higher Education World University Rankings  2022, κατατάσσει για ακόμη μια φορά ένα από τα μεγαλύτερα και πιο σύγχρονα Πανεπιστήμια της Αγγλίας, με κοινότητα 35,000 φοιτητών, το Πανεπιστήμιο UCLan, μεταξύ των 1000 κορυφαίων πανεπιστημίων στον κόσμο. Πιο συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο UCLan συγκαταλέγεται για 7η συνεχή χρονιά ανάμεσα στα 801-1000 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως, με τη λίστα να περιέχει σχεδόν 1700 πανεπιστήμια σε 99 χώρες και περιοχές.