Ημερίδα «Πολυγλωσσία και Οικογενειακή Γλωσσική Πολιτική»

Η Σχολή Οικονομικών και Διοίκησης του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus  διοργάνωσε με επιτυχία την ημερίδα «Πολυγλωσσία και Οικογενειακή Γλωσσική Πολιτική» την Τετάρτη, 24 Νοεμβρίου στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus.

Η εκδήλωση σηματοδότησε την ολοκλήρωση του ερευνητικού έργου Erasmus+ «Φυτεύοντας γλώσσες» που στόχο έχει να επιμορφώσει και να βοηθήσει πολύγλωσσες οικογένειες να μεταδώσουν περισσότερες από μία γλώσσες στα παιδιά τους.

Ο δήμαρχος Λάρνακας, κ. Ανδρέας Βύρας, απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό στην αρχή της εκδήλωσης.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας, συζητήθηκε η σημασία του ορθού γλωσσικού σχεδιασμού για την επιτυχή κατάκτηση περισσότερων από μία γλωσσών, καθώς και η ανάγκη επιμόρφωσης των γονέων πολύγλωσσων οικογενειών. Επίσης, παρουσιάστηκαν τα εργαλεία που κατασκευάστηκαν στο πλαίσιο του έργου «Φυτεύοντας γλώσσες» (βλ. www.plantinglanguages.com).

Κύριοι ομιλητές/ Κύριες ομιλήτριες:

Επίκ. Καθ. Γλωσσολογίας Άντρη Κανίκλη,  Συντονίστρια του έργου Φυτεύοντας Γλώσσες

για το UCLan Cyprus: «Παρουσίαση των εργαλείων του Erasmus+ έργου Φυτεύοντας Γλώσσες.»

Αναπλ. Καθ. Γλωσσολογίας Μαριλένα Καρυολαίμου, Παν. Κύπρου: «Μια  επιτυχημένη

οικογενειακή γλωσσική πολιτική για την πολυγλωσσία;»

Καθ. Γιώργος Σπανούδης, Πρόεδρος Τμήματος Ψυχολογίας Παν. Κύπρου: «Γλωσσικές

Δεξιότητες σε δίγλωσσα παιδιά με τυπική ανάπτυξη.»

Λέκτορας Λογοπαθολογίας ΕΠΚ Έλενα Γιάγκου: «Ο μύθος ότι η πολυγλωσσία προκαλεί

γλωσσική διαταραχή.»