Inaugural Meeting of the Erasmus+ Program titled ‘Good Governance Enhancement through e-Learning for Sport Volunteer Board Members (GReFORM)

With great success, UCLan Cyprus hosted the inaugural meeting of the “Good Governance Enhancement through e-Learning for Sport Volunteer Board Members” (GReFORM) Erasmus+ project, in Larnaca on 14-15 February 2018.

The project coordinator is Cyprus Sport Organization (CSO), while the Centre for Entrepreneurial Development, Alliances and Research (CEDAR) of UCLan Cyprus has a leading role in the implementation of the program with four academics. The total funding of this Erasmus+ program is €419,000 and will last for 3 years (2018-2020). The project involves 11 partners from seven EU Member States (Belgium, France, Greece, Italy, the Netherlands, Lithuania and Cyprus). The consortium of project partners includes national and European sports organizations as well as academic institutions.

At the press conference that followed the inaugural meeting, the Assistant Professor at UCLan Cyprus, Co-Director of CEDAR, and Research Coordinator of the program in question, Dr. Christos Anagnostopoulos, said that “those who govern our high profile sport organisations have been the subject of much media scrutiny, thereby rendering good governance as one of the greatest challenges in modern sport; the prime aim of this program is towards capacity building (via educational means) within the Boards so these volunteers  practically respond to such a challenge”.

Εναρκτήρια Συνάντηση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος GReFORM για τη Διαδικτυακή Εκπαίδευση στη Χρηστή Διακυβέρνηση των Εθελοντών Στελεχών των Αθλητικών Ομοσπονδιών

Με μεγάλη επιτυχία φιλοξένησε το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus την εναρκτήρια συνάντηση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος “Good Governance enhancement through e-Learning for Volunteer Board Members” (GReFORM),  η οποία  πραγματοποιήθηκε  στις 14 – 15 Φεβρουαρίου 2018 στη Λάρνακα.

Συντονιστής του προγράμματος είναι ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού (ΚΟΑ), ενώ το Κέντρο Επιχειρηματικότητας (CEDAR) σε συνεργασία με τις Σχολές Διοίκησης Επιχειρήσεων και Επιστημών του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην εκπόνηση του προγράμματος με τέσσερις ακαδημαϊκούς. Το συνολικό ύψος της χρηματοδότησης του προγράμματος από το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ είναι 419.000 ευρώ, και διάρκειας 3 ετών (2018 -2020). Στο Πρόγραμμα συμμετέχουν 11 εταίροι από 7 κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Βέλγιο, Γαλλία, Ελλάδα, Ιταλία, Ολλανδία, Λιθουανία και Κύπρο). Η κοινοπραξία των εταίρων του προγράμματος περιλαμβάνει εθνικούς και ευρωπαϊκούς αθλητικούς οργανισμούς και  ακαδημαϊκά ιδρύματα.

Κατά τη διάρκεια της διήμερης συνάντησης, οι εκπρόσωποι των εταίρων που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν εκτενώς  για το πρόγραμμα και τα επιδιωκόμενα αποτελέσματά. Περαιτέρω στη διάρκεια της συνάντησης, διασαφηνίστηκαν οι ρόλοι των εταίρων και της εργασίας που αναμένεται να υλοποιηθεί από τον καθένα.

Στη διάσκεψη τύπου, η οποία δόθηκε στο πλαίσιο της συνάντησης, ο Επίκουρος Καθηγητής του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και Διευθυντής του Κέντρου Επιχειρηματικότητας όπου συντονίζει ερευνητικά το εν λόγω πρόγραμμα, Δρ. Χρήστος Αναγνωστόπουλος, ανέφερε ότι «…η Χρηστή Διακυβέρνηση των αθλητικών οργανισμών αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες προκλήσεις του σύγχρονου αθλητισμού, και ότι το πρόγραμμα αποσκοπεί στην οικοδόμηση ικανοτήτων (capacity building) εντός των Διοικητικών Συμβουλίων των αθλητικών Ομοσπονδιών ούτως ώστε να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις αυτές».