Latest News, Seminars & Events

It’s official: Chelsea F.C. legend and Ivory Coast striker, Didier Drogba to visit Larnaka

Former international football star Didier Drogba is set to attend a match between Greek Cypriots and Turkish Cypriots on the 19th of March 2019.

The Ivory Coast and Chelsea legend will be among those taking part in the event between Nea Salamis Famagusta FC and Mağusa Türk Gücü.

Both clubs were formed in Famagusta in the 1940s.

The two teams will take part in a “friendly” match in the “neutral” mixed village of Pyla on Tuesday, 19 March. The event has been organised by the Monaco-based Peace and Sport, an “international, neutral and independent organisation” formed in 2007 which aims to “promote peace using the power of sport” with the Academic Support of UCLan Cyprus.

The match was agreed after representatives from Peace and Sport, the two football clubs, and the Stelios Philanthropic foundation.

Peace and Sport president Prince Albert II of Monaco will not be attending, but will be sending his deputy and Chelsea F.C. legend and Ivory Coast striker, Didier Drogba, who was named as the body’s vice president in December, to watch the game.

Nea Salamina FC’s official announcement is being followed (Greek wording).

Ανακοίνωση με την οποία ενημερώνει για το φιλικό της Νέας Σαλαμίνας κόντρα στην τουρκοκυπριακή Μαγκούσα FC εξέδωσε το γραφείο Τύπου της ομάδας της Νέας Σαλαμίνας.

‘Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ ενημερώνει ότι την Τρίτη 19/3/2019 έχει προγραμματιστεί ο φιλικός αγώνας της ομάδας μας με αντίπαλο την τουρκοκυπριακή ομάδα της MTG FC στο κοινοτικό στάδιο Πύλας, στις 11:00 π.μ.

Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 09:00 με ασκήσεις προπόνησης από παιδιά των ακαδημιών των δύο ομάδων και θα ολοκληρωθεί με τον φιλικό αγώνα.

Σκοπός του φιλικού είναι τα δύο σωματεία να προάγουν την ειρήνη και τη φιλία στην κοινή μας πατρίδα. Ο φιλικός αγώνας τελεί υπό την αιγίδα του Διεθνούς Οργανισμού PEACE AND SPORT, που εδρεύει στο Μονακό και υποστηρίζεται από το ίδρυμα Στέλιος Χατζηϊωάννου, για την προώθηση της Ειρήνης, της Φιλίας και της συνεργασίας μεταξύ των δύο Κοινοτήτων στα πλαίσια της Δικοινοτικής Συνεργασίας.

Το σωματείο της Νέας Σαλαμίνας Αμμοχώστου πρωτοστατεί σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις μεταξύ των δύο Κοινοτήτων μέσω του αθλητισμού. Ήταν το πρώτο σωματείο που το 2005, μετά από 50 χρόνια αγωνίστηκε με τουρκοκυπριακή ομάδα.

Το παρόν τους στην εκδήλωση θα δώσουν και εκπρόσωποι της ηγεσίας των δύο κοινοτήτων και των Ηνωμένων Εθνών

Συμμετοχή στην όλη εκδήλωση θα έχει και ο γνωστός ποδοσφαιριστής Didier Drogba, ο οποίος είναι αντιπρόεδρος του διεθνούς οργανισμού.

Η είσοδος στην εκδήλωση θα είναι δωρεάν και θα επιτρέπεται μόνο σε όσους έχουν προκρατήσει θέση και έχουν μαζί τους την πρόσκληση που θα τους εκδοθεί.

Λόγω του περιορισμένου αριθμού θέσεων παρακαλούμε όλους τους φίλους που επιθυμούν να παρευρεθούν στο φιλικό, να επικοινωνήσουν έγκαιρα με τα γραφεία του σωματείου μας στο τηλέφωνο 24663090, για να προκρατήσουν τη θέση τους, στηρίζοντας με την παρουσία τους την προσπάθεια για να περάσουν στην κοινωνία μας τα μηνύματα του κοινού αγώνα των δύο κοινοτήτων για συναδέλφωση και ειρήνη στο νησί μας.’

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus θα είναι παρών ως Ακαδημαικός Συνεργάτης της εκδήλωσης.