#UCLanians Blog, Latest News

Κοινωνική προσφορά από το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus στο «Συσσίτιο Λάρνακας»

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, στο πλαίσιο δράσης εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, προσέφερε και φέτος προϊόντα πρώτης ανάγκης στο «Συσσίτιο Λάρνακας» τα οποία διανεμήθηκαν σε κάτοικους της Λάρνακας που τα χρειάζονται. Σκοπός της συγκεκριμένης εθελοντικής δράσης είναι να καλύψει τις ανάγκες των ανθρώπων που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά και ως εκ τούτου να επωφεληθούν με τα βασικά αγαθά.

Η Διευθύντρια Ανθρώπινου Δυναμικού του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus Κυρία Γεωργία Κυριάκου ανέφερε «Χαίρομαι ιδιαίτερα που ακόμη μια χρονιά το προσωπικό μας συμβάλλει ουσιαστικά σε αυτό το τεράστιο έργο που πραγματοποιεί το Συσσίτιο Λάρνακας. Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένο σε θέματα προσφοράς και αγάπης προς τον συνάνθρωπο μας».  Ως γνωστό, το Συσσίτιο Λάρνακας, εδώ και 10 χρόνια προσφέρει καθημερινά φρέσκο ζεστό φαγητό σε συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη, στηρίζοντας έτσι 450 οικογένειες που αναλογούν σε 1200 άτομα. Όλα αυτό γίνεται εφικτό αφού μια ομάδα εθελοντών ενωμένη, προσφέρει ακούραστα  καθημερινά ανεξαρτήτως αργιών, τις υπηρεσίες της.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus δίνει ιδιαίτερη έμφαση στις κοινωνικές δράσεις εθελοντισμού και συνδράμει σε κάθε ευκαιρία κοινωνικής στήριξης που παρουσιάζεται. Η προσφορά στήριξης του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου προς την κοινωνία αποτελεί βασικό κομμάτι της φιλοσοφίας του.