Memorandum of Cooperation signed between UCLan Cyprus and the Cyprus Sports Organization

A Memorandum of Cooperation (MoC) was signed on the 5th of July 2018, between the University of Central Lancashire Cyprus and the Cyprus Sports Organization (CSO). The signing took place at the offices of CSO in Nicosia. The purpose of the MoC is to provide the framework for the collaboration between UCLan Cyprus and CSO in the areas of teaching, research, science, innovation and applied experience.

On behalf of UCLan Cyprus, the Memorandum was signed by the CEO and Chair of the Council of the University Mr Floros Voniatis, while on behalf of CSO was signed by the President of the Board, Mr Kleanthis Georgiades. The University was also represented by its Rector, Prof. Panikkos Poutziouris, the Assistant Professor in Sport Management Dr. Christos Anagnostopoulos and the Corporate Development Manager of the University Mr Loucas Alambritis, while from KOA, the Chief Financial Officer Mr. Vasos Koutsountas, the Racing Sports Officer Mr. Paris Avraamidis and the Officers Mr Andreas Markidis and Mrs Elena Kosta were present.

The broad objective of this collaboration is to enable the dissemination of high-end  know-how and technology transfer to the members of both signatories so they can enhance their strategic position with regards to innovations in Sports and Sport Management.

Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψαν Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και o KOA

Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψαν το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού (ΚΟΑ) την Τετάρτη 5Ιουλίου, στα γραφεία του ΚΟΑ στη Λευκωσία. Σκοπός του Μνημονίου είναι να παρέχει το πλαίσιο για συνεργασία μεταξύ του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και του ΚΟΑ στους τομείς της Εκπαίδευσης, της Έρευνας, της Επιστήμης, της Καινοτομίας και της Εφαρμοσμένης Εμπειρίας.

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus υπέγραψε ο Πρόεδρος  του Συμβουλίου και CEO του Πανεπιστημίου κ. Φλώρος Βωνιάτης, ενώ εκ μέρους του ΚΟΑ ο Πρόεδρος του Δ.Σ. κ. Κλεάνθης Γεωργιάδης. Εκ μέρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus κατά την υπογραφή παρέστησαν επίσης ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Πανίκκος Πουτζιουρής, ο Επίκουρος Καθηγητής Διοίκησης Αθλητισμού Δρ Χρήστος Αναγνωστόπουλος και ο Υπεύθυνος Εταιρικής Ανάπτυξης κ. Λούκας Αλαμπρίτης, ενώ από τον ΚΟΑ παρευρέθηκαν ο Προϊστάμενος Οικονομικής Διαχείρισης κ. Βάσος Κουτσιούντας, ο Λειτουργός Αγωνιστικού Αθλητισμού κ. Πάρις Αβρααμίδης και οι Λειτουργοί κ. Ανδρέας Μαρκίδης και κ. Έλενα Κώστα.

Μετά την υπογραφή ο Πρόεδρος του ΚΟΑ δήλωσε: «Είναι με χαρά και ικανοποίηση που υπογράψαμε σήμερα Μνημόνιο Συνεργασίας με ένα από τα μεγαλύτερα και ανερχόμενα Πανεπιστήμια της Κύπρου. Μέσα από το Μνημόνιο θα ενισχύσουμε ακόμη περισσότερο την επιστημονική κατάρτιση στον αθλητισμό».

Ο Πρόεδρος  του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου UCLan CYPRUS, από την πλευρά του είπε: «Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που υπογράψαμε μνημόνιο συνεργασίας με την Ανώτατη Αθλητική Αρχή της Κύπρου. Προσδοκούμε σε στενότερη συνεργασία, αφού είμαστε ένα Πανεπιστήμιο το οποίο έχει κλάδο αθλητισμού με υφιστάμενους φοιτητές μας να είναι αθλητές υψηλής επίδοσης».

Η Γενική Διευθύντρια Δρ. Μαίρη Χαραλάμπους – Παπαμιλτιάδη δήλωσε ότι το Μνημόνιο Συνεργασίας στοχεύει στην προαγωγή και αναβάθμιση των συνεργειών που μπορούν να αναπτυχθούν σε τομείς αθλητικής έρευνας και εκπαίδευσης. Πρόσθεσε επίσης ότι οι συνεργασίες με εκπαιδευτικά ιδρύματα είναι υψίστης σημασίας για τον ΚΟΑ, αφού συμβάλλουν ουσιαστικά στην προσπάθεια του Οργανισμού για βελτίωση του αθλητισμού στην Κύπρο.

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Πανίκκος Πουτζιουρής, εξέφρασε την εκτίμησή του για την μέχρι τώρα συνεργασία και τόνισε την πρόθεση για εδραίωση της σε νέους ορίζοντες, με καινοτόμες πρωτοβουλίες και έρευνα, ενώ αναφέρθηκε στην ευκαιρία για  διαπανεπιστημιακές δράσεις με δημόσια και ιδιωτικά Πανεπιστήμια τόσο της Κύπρου όσο και του εξωτερικού. Τέλος ο Επίκουρος Καθηγητής Δρ Χρήστος Αναγνωστόπουλος πρόσθεσε ότι το Μνημόνιο Συνεργασίας είναι δείγμα της εξωστρέφειας που επιδιώκει πλέον ο ΚΟΑ, στο πλαίσιο τόσο του νέου Στρατηγικού Σχεδιασμού (2018-2024) του Οργανισμού όσο και του Κώδικα Χρηστής Διακυβέρνησης Αθλητικών Ομοσπονδιών, την ευθύνη για την δημιουργία των οποίων είχε ο ίδιος ο Δρ Αναγνωστόπουλος.