Memorandum of Cooperation signed between UCLan Cyprus and the Youth Board of Cyprus

A Memorandum of Cooperation (MoC) was signed on Monday the 30th of October 2017, between UCLan Cyprus and the Youth Board of Cyprus, at the Campus of the University, based in Larnaka.

The purpose of the Memorandum is to utilize the knowledge and expertise of UCLan Cyprus Academic staff, in the processes and mechanisms of policy making for young people and both implementing and monitoring for the Youth Board of Cyprus.

The general objective of cooperation is to jointly organize student information activities on education, training, employment, mobility, volunteering, career management, national and European opportunities for grants / funding.

On behalf of UCLan Cyprus, the Memorandum was signed by the Interim Rector, Professor Panikkos Poutziouris and on behalf of the Youth Board of Cyprus, its Chairman Mr Panayiotis Sentonas.

The Memorandum includes the cooperation of the two sides, in order to improve the employability of students and graduates of UCLan Cyprus through placements for internships.

During the signing of the Memorandum, both parties expressed their delight with this cooperation, which will assist to their mutual benefit towards their social and integrated growth, and to the better preparation of tomorrow’s professionals.

Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψαν Πανεπιστήμιο UCLanCyprus και Οργανισμός Νεολαίας Κύπρου

Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψαν το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και ο Οργανισμός Νεολαίας Κύπρου την Δευτέρα, 30 Οκτωβρίου, στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου στην Λάρνακα.

Σκοπός του Mνημονίου είναι η αξιοποίηση της γνώσης και της εμπειρογνωμοσύνης των μελών του ακαδημαϊκού προσωπικού του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus στις διαδικασίες και τους μηχανισμούς καταρτισμού προτάσεων πολιτικής για τους νέους, καθώς και η υλοποίηση και παρακολούθηση της Εθνικής Στρατηγικής για τη Νεολαία.

Ο γενικός στόχος της συνεργασίας είναι η από κοινού διοργάνωση δράσεων ενημέρωσης των φοιτητών για θέματα εκπαίδευσης, κατάρτισης, απασχόλησης, κινητικότητας, εθελοντισμού, διαχείρισης σταδιοδρομίας, εθνικών και ευρωπαϊκών ευκαιριών για επιχορηγήσεις / χρηματοδοτήσεις.

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus υπέγραψε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής κος. Πανίκκος Πουτζιουρής, ενώ από πλευράς Οργανισμού Νεολαίας Κύπρου υπέγραψε ο Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου κος. Παναγιώτης Σεντώνας.

Το Μνημόνιο περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τη συνεργασία για βελτίωση της απασχολησιμότητας των φοιτητών και των αποφοίτων του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, μέσω τοποθετήσεων για πρακτική άσκηση.

Κατά την υπογραφή, και οι δύο πλευρές εξέφρασαν την ευχαρίστησή τους για αυτή τη συνεργασία, η οποία θα βοηθήσει προς αμοιβαίο όφελος των δύο μερών, την κοινωνική, και όχι μόνο, ολοκληρωμένη ανάπτυξη και την καλύτερη προετοιμασία των επαγγελματιών του αύριο.