Memorandum of Understanding signed between UCLan Cyprus and ISACA

A Memorandum of Understanding (MoU) was signed on the 18th of July 2018, between the University of Central Lancashire Cyprus and ISACA Cyprus chapter, the locally established chapter of ISACA International, an independent, non-profit, global association serving 140,000 professionals in 180 countries. The signing took place at the premises of UCLan Cyprus in Larnaka. The purpose of the MoU is to provide the framework for the collaboration between UCLan Cyprus and ISACA in the areas of teaching, research, science, innovation and applied experience.

The broad objective of this collaboration is to enable the dissemination of high-end know-how and technology transfer to the members of both signatories so they can enhance their strategic position with regards to innovations in Digital Era and Professional Development Programmes in areas such as Information Security, Information Systems Audit, Governance, Cybersecurity, etc.

On behalf of UCLan Cyprus, the Memorandum was signed by the Rector, Prof. Panikkos Poutziouris, at the presence of Prof. Irene Polycarpou, Head of School of Sciences and Dr. Eliana Stavrou, Course Leader of MSc Cybersecurity of UCLan Cyprus, while ISACA was represented by its President Mr. Christos Makedonas and Vice-President, Mr Demos Demou.

At the signing ceremony, the Rector, Prof. Panikos Poutziouris, expressed his appreciation and enthusiasm for this collaboration. “The aim is to give depth and breadth to teaching, opportunities for education, training and professional development both to our students and to professionals, through research and joint actions,” said Mr. Poutziouris. The Head of School of Sciences, Prof. Polycarpou, stressed the lack of specialized professionals in areas such as cybersecurity and the need to inform both students and younger kids about these issues and the career opportunities they can pursue.

On behalf of ISACA, Mr. Christos Makedonas thanked UCLan Cyprus for the opportunity, noting that the student community has a lot to gain and to offer to the labor market. Areas such as Information Technology, Accounting, Cyber ​​Security and other similar areas can benefit from ISACA’s activities. Finally, Dr. Stavrou, Course leader of the MSc Cybersecurity at UCLAn Cyprus, thanked ISACA and mentioned that the association supported financially the 3rd Cyprus Penetration Testing Competition, which was organized in 2018 at UCLan Cyprus.

Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψαν Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και ISACA

Μνημόνιο Συναντίληψης υπέγραψαν την Τετάρτη, 18 Ιουλίου το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και ο σύνδεσμος ISACA Cyprus chapter, το τοπικό κομμάτι του ISACA International, ενός ανεξάρτητου, μη κερδοσκοπικού, παγκόσμιου συνδέσμου που εξυπηρετεί 140.000 επαγγελματίες σε 180 χώρες, στις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου στη Λάρνακα. Σκοπός του Μνημονίου είναι να παρέχει το πλαίσιο για συνεργασία μεταξύ του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και του ISACA στους τομείς της Εκπαίδευσης, της Έρευνας, της Επιστήμης, της Καινοτομίας και της Εφαρμοσμένης Εμπειρίας.

Ο γενικός στόχος της συνεργασίας είναι να επιτρέψει τη διάδοση υψηλής τεχνογνωσίας και τη μεταφορά τεχνολογίας στα μέλη των δύο συμβαλλομένων ώστε να μπορέσουν να ενισχύσουν τη στρατηγική τους θέση όσον αφορά στις καινοτομίες στην Ψηφιακή Εποχή και στα Προγράμματα Επαγγελματικής Ανάπτυξης σε θέματα όπως ασφάλεια πληροφοριών, έλεγχος και διακυβέρνηση πληροφοριακών συστημάτων, κυβερνοασφάλεια, κτλ.

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus υπέγραψε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Πανίκκος Πουτζιουρής, στην παρουσία της Καθηγήτριας Ειρήνης Πολυκάρπου, Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών και της Δρ. Ιλιάνας Σταύρου, συντονίστριας του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Κυβερνοασφάλειας του Πανεπιστημίου, ενώ τον ISACA εκπροσώπησε ο κος Χρίστος Μακεδόνας, Πρόεδρος και ο κος Δήμος Δήμου, Αντιπρόεδρος.

Κατά την υπογραφή, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Πανίκκος Πουτζιουρής, εξέφρασε την εκτίμησή του αλλά και τον ενθουσιασμό του για αυτή τη συνεργασία. “Στόχος είναι να δώσουμε βάθος και πλάτος στη διδασκαλία, ευκαιρίες εκπαίδευσης, κατάρτισης και επαγγελματικκής ανέλιξης τόσο στους φοιτητές μας όσο και σε επαγγελματίες, μέσα από την έρευνα και κοινές δράσεις”, δήλωσε ο κύριος Πουτζιουρής. Η Κοσμήτορας της Σχολής, Καθ. Πολυκάρπου, υπογράμμισε την έλλειψη καταρτισμένων επαγγελματιών σε τομείς όπως της κυβερνοασφάλειας και την ανάγκη για ενημέρωση τόσο των φοιτητών όσο και πιο νεαρών ηλικιών για τα θέματα αυτά και τις ευκαιρίες καριέρας που παρέχονται στους τομείς αυτούς.

Εκ μέρους του ISACA, o κύριος Χρίστος Μακεδόνας ευχαρίστησε το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus για την ευκαιρία, σημειώνοντας ότι η φοιτητική κοινότητα του Πανεπιστημίου έχει πολλά να πάρει αλλά και να δώσει στην αγορά εργασίας. Τομείς όπως η Πληροφορική, η Λογιστική, η Κυβερνοασφάλεια αλλά και άλλοι παρεμφερείς τομείς μπορούν άμεσα ή έμμεσα να επωφεληθούν από τις δραστηριότητες του Συνδέσμου. Τέλος η Δρ Σταύρου, συντονίστρια του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Κυβερνοασφάλειας του Πανεπιστημίου ευχαρίστησε τον ISACA και αναφέρθηκε στο γεγονός ότι o Σύνδεσμος έχει στηρίξει οικονομικά το 3ο Cyprus Penetration Testing Competition ο οποίος διοργανώθηκε το 2018 στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus.