Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψαν το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και WE Group / WE Hotels

Με στόχο τη συνεργασία στους τομείς του τουρισμού, της επιχειρηματικότητας και της καινοτομίας, το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και ο Όμιλος WE Group υπέγραψαν Μνημόνιο Συνεργασίας στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου στην Πύλα, Λάρνακας την Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου, 2023.

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus υπέγραψε  η Πρύτανης του Πανεπιστημίου καθ. Ειρήνη Πολυκάρπου, στην παρουσία του Κοσμήτορα της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων καθ. Λούκα Γλύπτη και του Δρ. Φάνου Τεκέλα, Επικεφαλής του προγράμματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου και Διεθυντή του Κέντρου Επιχειρηματικότητας CEDAR. Η Πρύτανης του Πανεπιστημίου σημείωσε πως «η συγκεκριμένη συνεργασία προωθεί τη διασύνδεση του Πανεπιστημίου με τον επιχειρηματικό κόσμο, ειδικά σε τομείς τόσο σημαντικούς για την Κύπρο όπως είναι ο τουρισμός, ενώ επίσης προωθεί την επιχειρηματικότητα και την καινοτομία στους νέους».

Από πλευράς του WE Group υπέγραψε ο Διευθύνων Σύμβουλος κ. Νίκος Ανδρονίκου, σημειώνοντας με χαρά ότι «είναι τιμή για τον Όμιλο WE Group να εδραιώνει την παρουσία του μέσα από μια τέτοια σημαντική συνεργασία με ένα πανεπιστήμιο το οποίο ηγείται της πανεπιστημιακής κοινότητας και τοποθετεί την Κύπρο στο χάρτη των προορισμών για εκπαίδευση υψηλού επιπέδου».

Το Μνημόνιο περιλαμβάνει την ανταλλαγή πληροφοριών και υπηρεσιών, την από κοινού έρευνα, την συνδιοργάνωση προωθητικών δράσεων ή/και συνεδρίων και την από κοινού επίβλεψη έργων φοιτητών όλων των επιπέδων.

Επιπλέον, το Μνημόνιο προνοεί συνεργασία σε διάφορα επίπεδα, με βασικό άξονα την επιχειρηματικότητα και την καινοτομία, καθώς και τη βιώσιμη τουριστική ανάπτυξη και την ανάδειξη της Κύπρου ως αειφόρου τουριστικού και επιχειρηματικού προορισμού. Το Μνημόνιο επίσης θέτει τις βάσεις για την υλοποίηση κοινών πρωτοβουλιών αλλά και τη διοργάνωση εκδηλώσεων, την προβολή και επιστημονική υποστήριξη σε θέματα που αφορούν τον τουρισμό, τη φιλοξενία και την αειφόρο ανάπτυξη.

Η συνεργασία θα ξεκινήσει με συγκεκριμένες δράσεις στα πλαίσια του WE Hotels (wehotels.cy), μιας διαδικτυακής πλατφόρμας κρατήσεων ξενοδοχείων του Ομίλου WE Group, η οποία προσφέρει στον ταξιδιώτη τη δυνατότητα αναζήτησης και κράτησης ξενοδοχείων σε όλο τον κόσμο, στις πιο ανταγωνιστικές τιμές. Το WE Hotels (wehotels.cy) προσφέρει αμέτρητες επιλογές σε ξενοδοχεία, με επιπλέον οφέλη για τον ταξιδιώτη. Εκτός από το Δήμο Λεμεσού, το WE Hotels υποστηρίζεται από το Υφυπουργείο Τουρισμού, το πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, τη Μαρίνα Λεμεσού και άλλους φορείς.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus (uclancyprus.ac.cy) λειτουργεί στην Κύπρο από το 2012 και βρίσκεται κάτω από την ακαδημαϊκή ομπρέλα του University of Central Lancashire (UCLan) του Ηνωμένου Βασιλείου. Είναι πλήρως αδειοδοτημένο από το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου, καθώς και αναγνωρισμένο παράρτημα του UCLan Ηνωμένου Βασιλείου από τον Φορέα Διασφάλισης Ποιότητας της Αγγλίας (UK QAA). Προσφέρει άριστη Κυπριακή-Βρετανική Ανώτατη εκπαίδευση, σε πτυχιακό, μεταπτυχιακό αλλά και ερευνητικό επίπεδο.