Νέα εποχή για το Πανεπιστήμιο Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus)

Η ηγετική παρουσία 192 χρόνων στον τομέα της εκπαίδευσης συνεχίζεται δυναμικά

To Πανεπιστήμιο Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus) στο πλαίσιο αναβάθμισης της εταιρικής του εικόνας προχώρησε σε ανασχεδιασμό της εταιρικής του ταυτότητας (rebranding), με σκοπό να φέρει στην επιφάνεια τα πιο δυνατά του στοιχεία και να εδραιώσει την ηγετική παρουσία του. Το μόνο Βρετανικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου με παγκόσμια αναγνώριση, ανανεώνεται σύμφωνα με τις τάσεις και τις ανάγκες της σύγχρονης αγοράς.

Τον τελευταίο χρόνο και σε συνεργασία με το μητρικό Πανεπιστήμιο του Central Lancashire, το Πανεπιστήμιο Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus) έχει δουλέψει σκληρά για τη δημιουργία μιας νέας εικόνας η οποία αντικατοπτρίζει πλέον με ακρίβεια την ιστορία και τη δυναμική του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου.

Η νέα ταυτότητα του Βρετανικού Πανεπιστημίου σχεδιάστηκε με μεγάλη περηφάνια από έναν από τους απόφοιτούς του, τον Jeremy Shaw, ο οποίος αποφοίτησε από τον κλάδο γραφιστικής του Πανεπιστημίου του Central Lancashire πριν από 28 χρόνια.

Η διαδικασία αναβάθμισης της εταιρικής ταυτότητας (rebranding) δεν ήταν μια απλή αλλαγή λογοτύπου, χρωμάτων και γραμματοσειράς. Τα στοιχεία που συνθέτουν τη νέα του ταυτότητα επιλέχθηκαν με στόχο την εναρμόνιση του κλασικού στοιχείου με το σύγχρονο. Τα κόκκινα τριαντάφυλλα αποτελούν εδώ και δεκαετίες σήμα κατατεθέν της περιοχής, αφού καλλιεργήθηκαν για πρώτη φορά στην περιοχή του Lancashire, εκεί όπου εδραιώνεται και το μητρικό Πανεπιστήμιο. Τα ροδοπέταλα εμφανίζουν ένα σχήμα καρδιάς το οποίο φανερώνει την υποστηρικτική προσέγγιση του Πανεπιστημίου προς τον φοιτητή.

Ο αριθμός «1828» συμβολίζει τη σημαντική κληρονομιά και εμπειρία του Πανεπιστημίου Central Lancashire, καθώς εδώ και 192 χρόνια βρίσκεται ανάμεσα στην ελίτ των Πανεπιστημίων παγκοσμίως.

Οι αχτίδες του ήλιου υποδεικνύουν τις ευκαιρίες που προσφέρονται σε όλους τους φοιτητές, αφού μέσα από τη γνώση που τους παρέχεται, καταφέρνουν να διακρίνονται και να συμβάλλουν τα μέγιστα σε διάφορους τομείς της ανθρωπότητας.

Στην κορυφή παρουσιάζεται ένα ανοιχτό βιβλίο που υποδηλώνει τη μεταλαμπάδευση της σοφίας και της γνώσης του έμπειρου και διακεκριμένου ακαδημαϊκού προσωπικού προς τους φοιτητές, ενώ η αιχμή του δόρατος που εμφανίζεται στο εσωτερικό της ασπίδας αποκαλύπτει την πρωτοπορία του Πανεπιστημίου στον τομέα της σύγχρονης εκπαίδευσης.

Τέλος, η χρήση του μπλε χρώματος παραπέμπει στα χρώματα του Preston, καθώς το μπλε αποτελεί το βασικό χρώμα της πόλης που πρεσβεύει την εμπιστοσύνη, αυτήν που έμπρακτα δείχνουν καθημερινά χιλιάδες φοιτητές του Πανεπιστημίου Central Lancashire.

Ως Ακαδημαϊκό Ίδρυμα, το Πανεπιστήμιο Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus) έχει μόνιμο  στόχο την ενδυνάμωση της τεχνολογικής του υποδομής, τόσο στις μορφές διδασκαλίας των προγραμμάτων που προσφέρει  (μέσω μορφών τηλεκπαίδευσης, χρήσης διαδικτυακών σεμιναρίων, εξειδικευμένων λογισμικών) όσο και στην κατάρτιση και εκπαίδευση του ακαδημαϊκού προσωπικού του Πανεπιστημίου.

Από την πρώτη ημέρα ίδρυσης του Πανεπιστημίου, όραμά του είναι να παραμένει ένα σύγχρονο Πανεπιστήμιο παγκόσμιας αναγνώρισης το οποίο ενδυναμώνεται συνεχώς σε ανθρώπινους πόρους, προγράμματα σπουδών, σχολές, έρευνα, καινοτόμα ανάπτυξη, χτίζοντας ταυτόχρονα συνεργασίες με στρατηγικούς εταίρους σε Κύπρο, Ευρώπη, Μέση Ανατολή και Ασία.

Καλωσορίζουμε, λοιπόν, την καινούρια εικόνα του μοναδικού Βρετανικού Πανεπιστημίου στο νησί μας!

Γιάννης Ζέζος

Senior Marketing Officer