Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και Σύνδεσμος Εγκεκριμένων Λογιστών Κύπρου (ΣΕΛΚ) υπογράφουν μνημόνιο συναντίληψης.

To Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και ο Σύνδεσμος Εγκεκριμένων Λογιστών Κύπρου (ΣΕΛΚ) υπέγραψαν Μνημόνιο Συναντίληψης με απώτερο στόχο τη δημιουργία και ενίσχυση πλαισίου συνεργασίας μεταξύ των δύο οργανισμών.

Το μόνο βρετανικό πανεπιστήμιο της Κύπρου και o ΣΕΛΚ, το μοναδικό αναγνωρισμένο από την Πολιτεία σώμα λογιστών στην Κύπρο, επιδιώκουν να προωθήσουν τη διάδοση γνώσης, τεχνογνωσίας και βέλτιστων πρακτικών στους κλάδους της λογιστικής, ελεγκτικής και χρηματοοικονομικής, αξιοποιώντας το Μνημόνιο αυτό ως εφαλτήριο για την ανάπτυξη μιας στρατηγικής σημασίας συνεργασία μεταξύ των δύο μερών.

Το Mνημόνιο τροχοδρομεί αριθμό δραστηριοτήτων προκειμένου να ενισχυθεί η στρατηγική θέση των συμβαλλόμενων μερών σε ό,τι αφορά στους κλάδους της λογιστικής, της ελεγκτικής και της χρηματοοικονομικής, όπως για παράδειγμα τη διοργάνωση εκδηλώσεων σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος, παροχή ευκαιριών συνεχιζόμενης επαγγελματικής ανάπτυξης και εκπαίδευσης προς μέλη του ΣΕΛΚ, συμμετοχή της επαγγελματικής ομάδας του ΣΕΛΚ σε ημερίδες, διαλέξεις προς τους φοιτητές του Πανεπιστημίου, τοποθετήσεις/πρακτική εξάσκηση και εκπαιδευτικές επισκέψεις φοιτητών σε οργανισμούς/μέλη του ΣΕΛΚ, κ.λπ

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, το Mνημόνιο υπέγραψε ο CEO και Προέδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου κ. Φλώρος Βωνιάτης, ενώ από πλευράς του ΣΕΛΚ ο Γενικός Διευθυντής κ. Κυριάκος Ιορδάνου.

«Η συνεργασία με τον ΣΕΛΚ σηματοδοτεί την απαρχή μιας ουσιαστικής αλληλεπίδρασης με πολλά προσδοκόμενα οφέλη για το Πανεπιστήμιο και τον Σύνδεσμο. Με σύμπνοια απόψεων και συνέπεια, θα αναπτυχθούν δράσεις οι οποίες θα προσδώσουν περαιτέρω κύρος και δυναμική στα προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου και θα εξοπλίσουν τους απόφοιτούς μας με τα εφόδια προκειμένου να τοποθετηθούν ανταγωνιστικά στην αγορά εργασίας» σημείωσε ο κ. Βωνιάτης.

«Ο ΣΕΛΚ επιδιώκει την όσο το δυνατό στενότερη συνεργασία με τα ακαδημαϊκά ιδρύματα και η συμφωνία με το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus αποτελεί ένα σημαντικό ορόσημο, αφού θεσπίζεται η συνεργασία με ένα σημαντικό βρετανικό πανεπιστημιακό ίδρυμα και ενδυναμώνεται η παροχή υπηρεσιών στη γεωγραφική περιοχή της Λάρνακας και ελεύθερης Αμμοχώστου. Μέσα από τις κοινές δράσεις και πρωτοβουλίες, προσδοκούμε ότι θα ωφεληθούν τόσο οι φοιτητές του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, όσο και τα μέλη του ΣΕΛΚ στην περιοχή αυτή, καθώς και η τοπική οικονομική κοινότητα» ανέφερε από την πλευρά του ο κ. Ιορδάνου.