Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και Σύνδεσμος Εμπορικών Αντιπροσώπων Κύπρου υπέγραψαν Μνημόνιο Συναντίληψης

Στα πλαίσια της ετήσιας συνέλευσης IUCAB (Internationally United Commercial Agents and  Brokers) η οποία πραγματοποιήθηκε στη Λεμεσό στις 27 Μαΐου 2022, ο Σύνδεσμος Εμπορικών Αντιπροσώπων Κύπρου και το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus υπέγραψαν Μνημόνιο Συναντίληψης.

Στόχος του Μνημονίου είναι η δημιουργία πλαισίου για επίσημη συνεργασία η οποία θα διευκολύνει την ανταλλαγή πληροφοριών και θα επιτρέψει τη μεταφορά γνώσης ώστε τα δυο συμβαλλόμενα μέρη να ενισχύσουν τη στρατηγική τους θέση σε τομείς αμοιβαίου ενδιαφέροντος, το καθένα στο δικό του πεδίο εξειδίκευσης.

Επιπρόσθετα, το Μνημόνιο θα ενθαρρύνει την διοργάνωση εκδηλώσεων, σεμιναρίων και άλλων συναφή δραστηριοτήτων, τις τοποθετήσεις φοιτητών σε οργανισμούς μέλη του  Συνδέσμου Εμπορικών Αντιπροσώπων Κύπρου, τη διεξαγωγή ερευνών σε τομείς που παρουσιάζουν συγκεκριμένο ενδιαφέρον για το κλάδο εμπορικών αντιπροσώπων κ.α.

Πρόθεση των δυο συμβαλλόμενων μερών είναι να θέσουν τις βάσεις για την ανάπτυξη της νέας γενιάς εμπορικών αντιπροσώπων με την ανάπτυξη προγράμματος κατάρτισης στη βάση των προτύπων του IUCAB. Μέσω ενός μικρού μήκους προγράμματος, οι εκπαιδευόμενοι θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μία σειρά σεμιναρίων/μαθημάτων που με τη επιτυχή ολοκλήρωση τους, θα παραλάβουν πιστοποιητικό παρακολούθησης και επιτυχής ολοκλήρωσης πιστοποιημένο από το IUCAB και το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus.

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus το Μνημόνιο υπέγραψε ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Πανίκκος Πουτζιουρής και εκ μέρους του Συνδέσμου Εμπορικών Αντιπροσώπων Κύπρου, ο Πρόεδρος του Συνδέσμου, κος Νικόλας Φιλίππου.

Κατά την υπογραφή, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Πανίκκος Πουτζιουρής, δήλωσε:

«Επικροτούμε  αυτή τη πρωτοβουλία καθώς μας δίνει ένα στρατηγικό πλαίσιο για να εμβαθύνουμε και να επεκτείνουμε  τη συνεργασία μας στους τομείς της εκπαίδευσης, επαγγελματικής κατάρτισης, έρευνας  και καινοτομίας. Είμαστε αφοσιωμένοι στο κοινό καθήκον για την ενδυνάμωση και ανανέωση της επιχειρηματικότητας δια μέσου γενεών και συνόρων».

Ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Εμπορικών Αντιπροσώπων Κύπρου κος Νικόλας Φιλίππου, δήλωσε:

«Ο Σύνδεσμος μας αναζητά συνεχώς τρόπους για να προσελκύσει νέους στο επάγγελμα, τη νέα γενιά Εμπορικών Αντιπροσώπων της Κύπρου και επιδιώξαμε αυτή την συνεργασία/πρωτοβουλία με το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, προκειμένου να επιτύχουμε το μέγιστο δυνατό όφελος για το επάγγελμα και τα μέλη μας»