Παραχώρηση οικονομικών διευκολύνσεων μέσω Υποτροφιών στους δημότες Αραδίππου

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, είναι στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσει για την έγκριση του Συμβουλίου για παραχώρηση οικονομικών διευκολύνσεων μέσω Υποτροφιών (Πλήρης και Μερικές Υποτροφίες), στους δημότες Αραδίππου.

Μέσω της ειδικής αυτής πρωτοβουλίας, το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, το Βρετανικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου,  επιθυμεί να στηρίξει με ουσιαστικό τρόπο τους δημότες Αραδίππου, προσφέροντας τους μια μοναδική ευκαιρία να επενδύσουν στο ακαδημαϊκό τους μέλλον με επιτυχία και ασφάλεια στα πιο ανταγωνιστικά προγράμματα σπουδών Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Κύπρο.

Γιατί να επιλέξεις το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus;

• Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus είναι το μόνο που προσφέρει Aυθεντική Βρετανική Πανεπιστημιακή εμπειρία στην Κύπρο.
  • Προσφέρει αυθεντικό Βρετανικό πτυχίο στην Κύπρο με 3 φορές χαμηλότερο κόστος.
  • Είναι το μόνο Πανεπιστήμιο στην Κύπρο που απονέμει ΔΥΟ ΠΤΥΧΙΑ, ένα από Βρετανία και ένα από Κύπρο.
  • Βρίσκεται ανάμεσα στο 6.5% των καλύτερων Πανεπιστημίων Παγκοσμίως (CWUR 2020/2021).
  • Παρέχει την ευκαιρία στους απόφοιτους την ευκαιρία άμεσης εργοδότησης σε μεγάλους οργανισμούς στην Κύπρο και το εξωτερικό.

α) Οι Υποτροφίες που παραχωρούνται από το Πανεπιστήμιο ισχύουν για εισδοχή τον Σεπτέμβριο 2021 σε νεοεισερχόμενους φοιτητές και έχουν ως ακολούθως:

• Μία(1) Πλήρη Υποτροφία ύψους 100% στα αρχικά δίδακτρα σπουδών για οποιοδήπoτε πτυχιακό πρόγραμμα σπουδών επιλεχθεί.
  • Δύο (2) Υποτροφίες ύψους 50% στα αρχικά δίδακτρα σπουδών για οποιοδήποτε πτυχιακό πρόγραμμα σπουδών επιλεχθεί (από €9,950 τον χρόνο σε €4,975).
  • Τέσσερις (4) Υποτροφίες ύψους 30% στα αρχικά δίδακτρα σπουδών για οποιοδήποτε πτυχιακό πρόγραμμα επιλεχθεί (από €9,950 τον χρόνο σε €6,965).

(β) Οι Υποτροφίες θα ισχύουν εφόσον πληρούνται τουλάχιστον τα ελάχιστα κριτήρια εισδοχής του Πανεπιστημίου για το πρόγραμμα σπουδών που θα επιλέγουν

(γ) Οι Υποτροφίες θα ισχύουν για πλήρη φοίτηση (full-time study) για το πρώτο έτος σπουδών με δυνατότητα διατήρησης της υποτροφίας και τα επόμενα έτη με την εξασφάλιση 70% της συνολικής βαθμολογίας κάθε χρόνο,

(δ) Οι Υποτροφίες υπολογίζονται στα αρχικά δίδακτρα σπουδών,

(ε) Οι Υποτροφίες δεν μπορούν να συνδυαστούν με οποιαδήποτε άλλη υποτροφία ή μείωση διδάκτρων, είτε από άλλες ειδικές μειώσεις είτε από απαλλαγή μαθημάτων