Latest News, Seminars & Events

“Running the Economy for a Day” Competition

The School of Business and Management of UCLan Cyprus and the Department of Economics of the University of Cyprus, are pleased to announce that on Monday 8th of April 2019, UCLan Cyprus will be hosting the “Running the Economy for a Day” competition in Pyla Larnaca, open for undergraduate students. The students will assume the position of the Chancellor of the Exchequer (Minister of Finance) and run the British Economy for a day using the Virtual Worlds Chancellor Simulation, an interactive economic game which mimics the Economy of the United Kingdom. A Jury of judges-economists will decide on award winning teams.

Click here to see the full flyer.

You are invited to register your interest by March 31, 2019. For more information and registration please call 24 6940 00 or email  [email protected]

Διαγωνισμός για τη Διαχείριση της Βρετανικής Οικονομίας

Η Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και το Τμήμα Οικονομικών του Πανεπιστημίου Κύπρου, θα διοργανώσουν τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2019, το Διαγωνισμό για τη Διαχείριση της Βρετανικής Οικονομίας, στις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, στη Λάρνακα. Ο διαγωνισμός αφορά όλους τους φοιτητές προπτυχιακού επιπέδου. Η Ημερίδα φιλοδοξεί να υποβάλει τους συμμετέχοντες και τις ομάδες τους στη θέση του Υπουργού Οικονομικών για μια μέρα και να τους καλέσει να λάβουν αποφάσεις για την οικονομία του Ηνωμένου Βασιλείου. Για το σκοπό αυτό, θα χρησιμοποιηθεί το παιχνίδι Virtual Worlds Chancellor Simulation, ένα σύστημα προσομοίωσης της Βρετανικής Οικονομίας. Η Κριτική Επιτροπή αποτελείται από έμπειρους οικονομολόγους που θα αποφασίσουν για τους νικητές του διαγωνισμού στους οποίους θα διανεμηθούν χρηματικά έπαθλα.

Πατήστε εδώ για να δείτε το φυλλάδιο της εκδήλωσης.

Για τη συμμετοχή σας στο διαγωνισμό δηλώστε συμμετοχή μέχρι και τις 31 Μαρτίου, 2019. Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλ. 24 694 000, ή στείλτε email [email protected], Δρ. Ιωάννα Στυλιανού.