UCLan Cyprus participates on “Researcher’s Night 2018”

The “Researcher’s Night” is an event organised by the Research Promotion Foundation (RPF) in collaboration with Academic and research institutions (including UCLan Cyprus) as well as other organisations in Cyprus. The event is an initiative of the European Commission and takes place simultaneously in almost all European countries. This year’s  «Researcher’s Night» will be hosted on the 28th of September 2018 at Charoupomilous Laniti in Limassol from 17:00 to 24:00 with a free entrance.For more information, please click here.

To Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus συμμετέχει στη «Βραδιά του Ερευνητή 2018».

H ετήσια γιορτή της επιστήμης, της έρευνας και της καινοτομίας, η εκδήλωση «Βραδιά του Ερευνητή» πραγματοποιείται φέτος στις 28 Σεπτεμβρίου 2018 στη Λεμεσό.

Πανεπιστήμια, ανάμεσα τους και το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus,  ερευνητικά κέντρα και καινοτόμες επιχειρήσεις αφήνουν για λίγο τους χώρους εργασίας τους και παρουσιάζουν τις δράσεις και τα επιτεύγματα τους στο ευρύ κοινό, στο πλαίσιο της εκδήλωσης-θεσμός του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας.

H εκδήλωση της «Βραδιάς του Ερευνητή» είναι μια μεγάλη γιορτή για την επιστήμη και την έρευνα που διοργανώνεται κάθε χρόνο ταυτόχρονα σε περισσότερες από 300 πόλεις σε όλη την Ευρώπη. H εκδήλωση στην Κύπρο πραγματοποιείται φέτος για δωδέκατη συνεχή χρονιά υπό τον γενικό τίτλο «Human Era Night» και βασικό θέμα την έρευνα στον τομέα της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Η «Βραδιά του Ερευνητή» θα φιλοξενηθεί στους Χαρουπόμυλους Λανίτη στη Λεμεσό στις 28 Σεπτεμβρίου 2018 από τις 17.00 μέχρι τις 24.00, με ελεύθερη είσοδο.

Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να απολαύσει μια δημιουργική βραδιά αφιερωμένη στην επιστήμη, την έρευνα και την καινοτομία μέσα από θεατρικά και μουσικά δρώμενα και με συμμετοχή σε πειράματα, παιχνίδια, συζητήσεις και διαγωνισμούς.

Περισσότερες πληροφορίες για το αναλυτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης της «Βραδιάς του Ερευνητή» θα ανακοινωθούν σύντομα.

www.facebook.com/researchersnightcyprus/