Successful Implementation of Social Mediation Workshop

UCLan Cyprus School of Law in cooperation with the Interdisciplinary Centre for Law, Alternative and Innovative Methods (ICLAIM) are happy to announce the successful implementation of a two day workshop entitled ‘Social Mediation in Practice.’ The workshop took place on the 14th and 15th of July 2018 at UCLan Cyprus. Participants included graduate students of the Law School, members of the police force of Cyprus and NGOs. Participants were trained on ICLAIM’s handbook for professionals on social mediation, were given lectures from a socio-legal and psychological perspective and carried out interactive activities.

The workshop took place in the framework of the ‘Social Mediation in Practice’ project funded by the Institute of Citizenship, Society and Change based at UCLAN (UK).

For more information on the project visit www.social-mediation.org

Επιτυχής υλοποίηση του σεμιναρίου με θέμα την κοινωνική διαμεσολάβηση

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus σε συνεργασία με το Διεπιστημονικό Κέντρο Δικαίου, Εναλλακτικών και Καινοτόμων Μεθόδων ανακοινώνει την επιτυχημένη υλοποίηση ενός διήμερου σεμιναρίου με τίτλο «Κοινωνική Διαμεσολάβηση στην Πράξη». Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε στις 14 και 15 Ιουλίου 2018 στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus. Στο σεμινάριο συμμετείχαν μεταπτυχιακοί φοιτητές της Νομικής Σχολής, μέλη της αστυνομίας Κύπρου και ΜΚΟ. Οι συμμετέχοντες εκπαιδεύτηκαν στη χρήση του εγχειριδίου του ICLAIM για επαγγελματίες στον τομέα της κοινωνικής διαμεσολάβησης, παρακολούθησαν διαλέξεις οι οποίες ανέλυσαν το θέμα από κοινωνική, νομική και ψυχολογική άποψη και ασχολήθηκαν με διαδραστικές δραστηριότητες. Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος «Κοινωνική διαμεσολάβηση στην πράξη» που χρηματοδοτήθηκε από το Ινστιτούτο Πολιτότητας, Κοινωνίας και Αλλαγής (Ηνωμένο Βασίλειο).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το έργο επισκεφθείτε το www.social-mediation.org