Συμφωνία συνεργασίας μεταξύ του Ινστιτούτου Επαγγελματικών Σπουδών (IPS) του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και της TEXAEDU

Συμφωνία συνεργασίας μεταξύ του  Ινστιτούτου Επαγγελματικών Σπουδών (IPS) του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και της TEXAEDU

Το Ινστιτούτο Επαγγελματικών Σπουδών (IPS) του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και η TEXAEDU υπέγραψαν συμφωνία συνεργασίας με στόχο την αναβάθμιση του προγράμματος σπουδών του κλάδου της Μηχανικής Αυτοκινήτων.

Το Ινστιτούτο Επαγγελματικών Σπουδών (IPS) του Πανεπιστημίου Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus), πρωτοπόρο στην παροχή προγραμμάτων επιμόρφωσης, ενισχύεται από την TEXAEDU με την ένταξη  εξειδικευμένων σεμιναρίων από εμπειρογνώμονες μηχανολόγους, τα οποία αναβαθμίζονται σύμφωνα με τις νέες τεχνολογίες του κλάδου της Μηχανικής.

Η TEXAEDU, ευρύτερα αναγνωρισμένη ως ειδικός στον τομέα της μηχανικής με πρόγραμμα  αποκλειστικά αφιερωμένο στην εκπαίδευση τεχνολογίας οχημάτων με διαγνωστικά σε θέματα προγραμματισμού και προσαρμογών,  έρχεται να προσφέρει ένα πλήρες πρόγραμμα σεμιναρίων, ενισχύοντας έτσι τη μαθησιακή εμπειρία των φοιτητών του Ινστιτούτου Επαγγελματικών Σπουδών (IPS) του Πανεπιστημίου Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus). Η συνεργασία αυτή θα  προσφέρει στους φοιτητές την ευκαιρία να αναπτύξουν υψηλού επιπέδου ικανότητες και να αποκτήσουν την πρακτική εμπειρία που χρειάζονται, ώστε να ανταπεξέλθουν στις προκλήσεις του κλάδου.

Εκ μέρους του Ινστιτούτου Επαγγελματικών Σπουδών του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, τη συνεργασία υπέγραψε ο Διευθυντής του Ινστιτούτου κ. Φλώρος Βωνιάτης, ενώ από πλευράς TEXAEDU υπέγραψε ο  Διευθυντής της TEXAEDU στην Κύπρο κ. Πάμπος Αναστασίου.

Το Ινστιτούτο Επαγγελματικών Σπουδών (IPS) του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου, έχοντας διαχρονικά επενδύσει στην ανάπτυξη προγραμμάτων επιμόρφωσης, θεωρεί σημαντική τη συμφωνία  με το εξειδικευμένο κέντρο εκπαίδευσης TEXAEDU, του ιταλικού κολοσσού TΕΧΑ S.p.A, το οποίο πρωτοπορεί στον τομέα της Μηχανικής, ανέφερε ο κ. Φλώρος Βωνιάτης.

Ο κ. Πάμπος Αναστασίου στη δική του τοποθέτηση αναφέρθηκε στη σημασία που η TEXAEDU προσδίδει σε συνεργασίες με δυναμικούς οργανισμούς όπως το Ινστιτούτο Επαγγελματικών Σπουδών (IPS) του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus. Ιδιαίτερα ωφέλιμη θα είναι η μεταφορά εξειδικευμένης γνώσης προς τους φοιτητές της Μηχανικής Αυτοκινήτων, με απώτερο στόχο τη συνεισφορά γνώσης για τη σωστή προετοιμασία των φοιτητών στην αγορά εργασίας.