Συμπόσιο Ναυτιλίας και Υπογραφή Μνημονίου μεταξύ Πανεπιστημίου UCLan Cyprus & Υφυπουργείου Ναυτιλίας

Με τεράστια επιτυχία, η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus διοργάνωσε συμπόσιο με τίτλο ‘Οι σύγχρονες προκλήσεις της Ναυτιλίας στην Κύπρο: Εστίαση στο νομικό και οικονομικό πλαίσιο και τις δομικές μεταρρυθμίσεις’ . Το συμπόσιο διοργανώθηκε την Πέμπτη 31 Ιανουαρίου, στο ξενοδοχείο Londa στη Λεμεσό, υπό την αιγίδα της Υφυπουργού Ναυτιλίας, κας Νατάσας Πηλείδη και με την ευγενή χορηγία της Ελληνικής Τράπεζας.

Πέραν των 100 επαγγελματιών από το χώρο της ναυτιλίας και άλλων σχετικών κλάδων συμμετείχαν στην εκδήλωση. Η Σχολή Νομικής του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus παρέχει προγράμματα Συνεχής Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ / CPDs) τα οποία είναι διαπιστευμένα από το Παγκύπρια Δικηγορικό Σύλλογο. Οι συμμετέχοντες έλαβαν 2 ώρες ΣΕΚ για την εκδήλωση. To συμπόσιο περιέλαβε ομιλίες από νομικούς και άλλους επαγγελματίες του τομέα της Ναυτιλίας. Μετά τις ομιλίες ακολούθησε ομαδική συζήτηση με επαγγελματίες και εκπρόσωπους του τομέα της Ναυτιλίας.

Έπειτα από τα συμπεράσματα, διεξήχθη σύντομη τελετή με την ευκαιρία της υπογραφής Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ του Υφυπουργείου Ναυτιλίας της Κυπριακής Δημοκρατίας και του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus. Το Μνημόνιο υπογράφηκε από την Υφυπουργό κα. Νατάσα Πηλείδη και τον Διευθύνων Σύμβουλο (CEO) και Πρόεδρο του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, κ. Φλώρο Βωνιάτη. Ακολούθησε δεξίωση.

Ο σκοπός του Μνημονίου είναι η δημιουργία πλαισίου μεταξύ του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και του Υφυπουργείου Ναυτιλίας στους τομείς της διδασκαλίας, της έρευνας, της επαγγελματικής ανάπτυξης και της εφαρμοσμένης εμπειρίας με τη μορφή πρακτικής άσκησης ειδικότερα. Από την άποψη αυτή, ο γενικός στόχος της συνεργασίας είναι να καταστεί δυνατή η διάδοση τεχνογνωσίας και μεταφοράς γνώσης στα μέλη και των δύο μερών.

Τα δύο μέρη συμφώνησαν να συνεργαστούν σε τομείς όπως είναι η ανταλλαγή πληροφοριών, κοινά προγράμματα έρευνας και μεταφοράς τεχνογνωσίας, στη σύσταση ερευνητικών προτάσεων, στην πρακτική άσκηση φοιτητών και στην επαγγελματική εξέλιξη. Κατά την υπογραφή του Μνημονίου, τα μέρη εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για τη συνεργασία αυτή, η οποία θα συμβάλει στο αμοιβαίο όφελος για την κοινωνική ανάπτυξή τους και στην καλύτερη προετοιμασία των επαγγελματιών του αύριο.