Latest News, Seminars & Events

Σύνοδος Ειδικών του προγράμματος SPRING: «Στρατηγικές και Καλές Πρακτικές» για συνέχιση και ενδυνάμωση της οικογενειακής επιχείρησης

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και η GrantXpert Consulting, ως ηγετικοί συνεργάτες του Ευρωπαϊκού έργου SPRING, διοργανώνουν στις 18 Νοέμβριου 2021 την τελετή λήξης του τριετούς προγράμματος. Το έργο χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης (https://www.euspring.eu/) και περιλαμβάνει ως συνεργάτες ακαδημαϊκά κέντρα και επαγγελματίες στον τομέα της συμβουλευτικής και της εκπαίδευσης ενηλίκων από την Ιταλία, Μάλτα, Βέλγιο, Γερμανία, Γαλλία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ισπανία, Πορτογαλία και Κύπρο. Το πρόγραμμα SPRING βασίζεται στον «Σχεδιασμό Διαδοχής και Ανάπτυξης σε Οικογενειακές Επιχειρήσεις». Το έργο έχει αναθεωρήσει τον μηχανισμό υποστήριξης που απευθύνεται σε αναπτυσσόμενες οικογενειακές επιχειρήσεις, καθώς βιώνουν τη μετάβαση από γενιά σε γενιά. Έχει σχεδιαστεί ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα κατάρτισης και καθοδήγησης για να υποστηρίξει τις οικογενειακές επιχειρήσεις, καθώς προγραμματίζουν την παράλληλη ανάπτυξη και διαδοχή μεταξύ των γενεών, επιτυγχάνοντας έτσι ένα διεθνές ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, μέσω της υιοθέτησης καινοτόμων πρακτικών και πρακτικών βιωσιμότητας.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, που έχει προγραμματιστεί για τις 18 Νοεμβρίου στις 18:00-20:00 στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, θα πραγματοποιηθεί η παρουσίαση των τελικών αποτελεσμάτων του έργου και θα γίνει μία πολύ χρήσιμη συζήτηση με ειδικούς σε θέματα βέλτιστων πρακτικών όσον αφορά τις οικογενειακές επιχειρήσεις. Το Συνέδριο θα ολοκληρωθεί με την τελετή απονομής των βραβείων Family Enterprise Innovation Awards. Αυτή η πανευρωπαϊκή γιορτή της επιχειρηματικότητας και των οικογενειακών επιχειρήσεων είναι ανοιχτή σε ιδιοκτήτες-διευθυντές των οικογενειακών επιχειρήσεων και εταίρους-φορείς που ενδιαφέρονται για τη διαγενεακή επιτυχία της παραγωγικής οικογενειακής επιχείρησης που διαχειρίζεται ο ιδιοκτήτης. Οικογενειακές επιχειρήσεις που είναι υποψήφιες για βραβεία θα παρουσιάσουν τις στρατηγικές καινοτομίας τους όσον αφορά την ανάπτυξη νέων προϊόντων/υπηρεσιών ή/και καινοτόμων διαδικασιών στην προσπάθειά τους να αναπτύξουν επιτυχημένα επιχειρηματικά μοντέλα, να δημιουργήσουν στρατηγικές συμμαχίες και να υιοθετήσουν δομές διακυβέρνησης και σχέδια διαδοχής. Η κριτική επιτροπή αποτελούμενη από καταξιωμένους επιχειρηματίες και ακαδημαϊκούς θα αποφασίσει και θα ανακηρύξει τους νικητές.

Ο καθηγητής Πανίκκος Πουτζιουρή, Πρύτανης του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και καθηγητής Επιχειρηματικότητας και Οικογενειακών Επιχειρήσεων αναφέρει: «Είναι ένα πρωτοποριακό έργο που μας έδωσε την ευκαιρία να σχεδιάσουμε προγράμματα υποστήριξης ειδικά για μικρότερες αναπτυσσόμενες οικογενειακές επιχειρήσεις. Το έργο έχει επαινεθεί από έναν κορυφαίο οργανισμό στον τομέα. Πιο συγκεκριμένα, είμαστε πολύ περήφανοι που η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει επιλέξει αυτή την Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία για να παρουσιαστεί στον ηλεκτρονικό της ιστότοπο».

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα της εκδήλωσης εδώ. Για εγγραφές, επικοινωνήστε με τον Δρ Φάνο Τεκέλα στην ηλεκτρονική διεύθυνση: ftekelas1@uclan.ac.uk ή στο τηλέφωνο: 00357 24694147 ή κάνετε διαδικτυακά την εγγραφή σας εδώ.

Celebration of SPRING Best Practices in Family Business Continuity

UCLan Cyprus and GrantXpert Consulting as leading partners of the European SPRING project are staging on 18th November 2021 the closing ceremony of this 3 year-long initiative. The project is funded by the Erasmus+ programme, (https://www.euspring.eu/) and involves as partners academic centres and practitioners in the field of Family Business consultancy from Italy, Malta, Germany, France, United Kingdom, Spain, Portugal, Belgium and Cyprus. The SPRING project is all about “Succession Planning and Regeneration in Family Businesses for New Growth through an innovative training programme”. The project has reviewed support mechanism geared for growing family businesses as they experience transition from generation to generation. An integrated training and mentoring scheme has been designed to support family firms as they plan for parallel growth and succession across generations achieving international competitive advantage, through the adoption of innovative and sustainability practises.

The project’s final results and outputs will be presented at the closing ceremony on the 18th of November and a very useful discussion will take place with experts on best practices in family business. The closing conference will conclude with the Family Enterprise and Innovation Awards Ceremony, which is scheduled for 18th November 2021, 18:00-20:00 at UCLan Cyprus. This pan-European celebration of family business entrepreneurship is open to family business entrepreneurs and stakeholders with an interest in the trans-generational success of the prolific owner-managed family business Family businesses nominated for awards will present their innovation strategies in terms of developing new products/services and/or innovative process in their effort to develop winning business models, to build strategic alliances and to adopt governance structures and succession planning schemes. The Jury consisting of renowned entrepreneurs and academics will select the award winners.

Prof. Panikkos Poutziouris, Rector and Professor in Entrepreneurship and Family Businesses at UCLan Cyprus said: “This has been a pioneering project which gave us the opportunity to design support schemes specifically for smaller growing family businesses. The project has been praised by a leading organisation in the field; we are very proud that the European Commission has selected this initiative to be featured on its dedicated website”.

For more information visit the event’s website here. To register your participation, please contact Dr Fanos Tekelas via email: [email protected] or telephone: 00357 24694000, or register online here.