Το Πανεπιστήμιο Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus) έγινε για άλλη μια χρονιά αρωγός στο Συσσίτιο Λάρνακας

Το Πανεπιστήμιο Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus), στο πλαίσιο δράσης εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, προσέφερε και φέτος προϊόντα πρώτης ανάγκης στο «Συσσίτιο Λάρνακας» τα οποία διανεμήθηκαν σε κάτοικους της Λάρνακας που τα χρειάζονται. Αφουγκραζόμενοι τις επιπλέον ανάγκες που δημιούργησε η πανδημία του κορωνοϊού, οι φοιτητές, το επαγγελματικό και ακαδημαϊκό προσωπικό του Πανεπιστημίου, θεώρησαν καθήκον τους να συνδράμουν, συλλέγοντας και χαρίζοντας διάφορα τρόφιμα. Επίσης, μέλη του επαγγελματικού προσωπικού του Πανεπιστήμιου συμμετείχαν την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου, στην ετοιμασία διάφορων φαγητών με σκοπό την παράδοσή τους σε οποιονδήποτε κάτοικο της Λάρνακας τα χρειάζεται. Σκοπός της συγκεκριμένης εθελοντικής δράσης είναι να καλύψει τις ανάγκες των ανθρώπων που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά και ως εκ τούτου να επωφεληθούν με τα βασικά αγαθά. Επί της ξεχωριστής χρονικά περιόδου, έδωσε τη δυνατότητα στους συνανθρώπους μας να περάσουν πιο γιορτινά και ανθρώπινα τα Χριστούγεννα.

Το Συσσίτιο Λάρνακας είναι ένα κοινωνικό μη κερδοσκοπικό έργο της πόλης το οποίο αποτελείται από άτομα εθελοντές, αλλά και διάφορους οργανισμούς και λειτουργεί εδώ και 9 χρόνια. Κοινός στόχος των συμμετεχόντων είναι η τακτική υλική ενίσχυση με τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, κάτοικων της πόλης που για διάφορους λόγους δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτή τη βασική ανθρώπινη ανάγκη.

Το Πανεπιστήμιο Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus) δίνει ιδιαίτερη έμφαση στις κοινωνικές δράσεις εθελοντισμού και συνδράμει σε κάθε ευκαιρία κοινωνικής στήριξης που παρουσιάζεται. Η προσφορά στήριξης του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου προς την κοινωνία αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της φιλοσοφίας του.