Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και Atlantica Hotels and Resorts υπέγραψαν Μνημόνιο Συναντίληψης

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και η Atlantica Hotels and Resorts ανακοινώνουν την υπογραφή Μνημονίου Συναντίληψης με το οποίο προχωρούν στη δημιουργία πλαισίου συνεργασίας για τη μετάδοση τεχνογνωσίας, βέλτιστων πρακτικών και έρευνας  μεταξύ των δυο οργανισμών στον τομέα της Φιλοξενίας, του Τουρισμού και της διαχείρισης Εκδηλώσεων. Σημαντική επιδίωξη του Μνημονίου Συναντίληψης είναι οι φοιτητές που σπουδάζουν  Διοίκηση Φιλοξενίας, Τουρισμού και Διαχείριση Εκδηλώσεων να επωφεληθούν από τα προγράμματα τοποθέτησης και πρακτικής άσκησης στην Atlantica Hotels and Resorts και να εκτεθούν σε ένα από τα πλέον πρωτοποριακά και επιτυχημένα εργασιακά περιβάλλοντα στην ξενοδοχειακή βιομηχανία. Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, σε συνεργασία με το μητρικό του Πανεπιστήμιο UCLan UK, προσφέρουν προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών στο αντικείμενο της Διοίκησης Φιλοξενίας και Τουρισμού που τα κατατάσσουν μεταξύ των 3 κορυφαίων βρετανικών πανεπιστημίων σύμφωνα με το Guardian University Guide 2021 και στην 90η θέση παγκοσμίως σύμφωνα με τη διεθνή κατάταξη Academic Ranking of World Universities (ARWU).

Τα συμβαλλόμενα μέρη πρόκειται να υλοποιήσουν επιπρόσθετες δράσεις, όπως την διεξαγωγή ερευνών σε  θέματα σχετικού ενδιαφέροντος, οι οποίες θα αναδείξουν τη δυναμική και τις προκλήσεις του τομέα, τα αποτελέσματα των οποίων θα έχουν θετικό αντίκτυπο τόσο στους οργανισμούς μας, όσο και στην βιομηχανία γενικότερα.

Επίσης, προβλέπεται η μεταφορά γνώσης στους φοιτητές, μέσω διαλέξεων, από την επαγγελματική ομάδα της Atlantica Hotels and Resorts, καθώς και η ανάπτυξη σεμιναρίων και εξειδικευμένων εκπαιδεύσεων από την ακαδημαϊκή κοινότητα του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, με στόχο την προώθηση της συνεχούς επαγγελματικής ανάπτυξης του ανθρώπινου δυναμικού της Atlantica Hotels and Resorts.

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, το Μνημόνιο υπέγραψε ο Δρ. Λούκας Γλύπτης, Αναπληρωτής Καθηγητής Λογιστικής και Κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, ενώ από την Atlantica Hotels and Resorts, ο κος Νίκος Κατσουνωτός, Group Operations Manager, Atlantica Hotels and Resorts.

Με την ευκαιρία της υπογραφής του Μνημονίου, ο Δρ Λούκας Γλύπτης δήλωσε: «Το Μνημόνιο Συναντίληψης με τη μεγαλύτερη αλυσίδα Ξενοδοχειακών και Τουριστικών επιχειρήσεων στην Κύπρο και την Ελλάδα είναι γεγονός και έρχεται να επισφραγίσει τις άριστες σχέσεις μεταξύ των οργανισμών μας, την εξωστρεφή προσέγγιση του Πανεπιστημίου μας προς τη βιομηχανία και τη δέσμευσή μας για διάχυση της πανεπιστημιακής γνώσης επ’ ωφελεία των φοιτητών μας και της κοινωνίας ευρύτερα».

«Η συνεργασία μεταξύ του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus και του Ομίλου Ατλάντικα σηματοδοτεί μια νέα εποχή εκπαίδευσης, εξέλιξης και ευκαιριών τόσο για τους φοιτητές, όσο και για τους επαγγελματίες του κλάδου. Μέσα από την κοινή μας συνεργασία και πάντα με γνώμονα την επαγγελματική και προσωπική εξέλιξη, προετοιμάζουμε και αναδεικνύουμε τους επαγγελματίες του μέλλοντος με σεβασμό και έμφαση των προσωπικών δεξιοτήτων.» δήλωσε ο Κος Κατσουνωτός.