To Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus περήφανος Ακαδημαϊκός Συνεργάτης του project της IMH με τίτλο “Mικρομεσαίες Επιχειρήσεις Μεγάλων Επιδόσεων”

Οι πολύ μικρές, μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις (SMEs) αποτελούν την κινητήριο δύναμη της οικονομίας, τόσο σε εθνικό όσο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Συμβάλουν ουσιαστικά στη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας, στην παραγωγή προστιθέμενης αξίας και έχουν σημαντική συνεισφορά στο ΑΕΠ της χώρας. Ο ρόλος τους στην ενίσχυση της απασχόλησης, της ανταγωνιστικότητας και της καινοτομίας είναι σημαντικός, ενώ, ταυτόχρονα, εξασφαλίζουν την κοινωνική σταθερότητα.

H IMH, ο μεγαλύτερος οργανισμός Διοργάνωσης Εκδηλώσεων, Συνεδρίων, Εκθέσεων και Business Media στην Κύπρο, ξεκινά το τεράστιο project Mικρομεσαίες Επιχειρήσεις Μεγάλων Επιδόσεων με συνεργάτες/partners τις Epic, Hellenic Βank και University of Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus). Στόχος του έργου, ο εντοπισμός, η ανάδειξη, η ανάπτυξη, η έμπνευση, η δικτύωση και η καλλιέργεια αξιών ανάμεσα στους επιχειρηματίες Μεσαίων, Μικρών και Πολύ Μικρών Επιχειρήσεων / Επιχειρηματιών στην Κύπρο.

Συγκεκριμένα το project Mικρομεσαίες Επιχειρήσεις Μεγάλων Επιδόσεων θα αναδείξει επιχειρήσεις εγγεγραμμένες και δραστηριοποιημένες στην Κύπρο ως εξής:

Μεσαίες  Επιχειρήσεις

• 11-40 άτομα προσωπικό

• Ετήσιος κύκλος εργασιών: 1-4 εκατομμύρια ευρώ

Μικρές Επιχειρήσεις

• Κάτω από 10 άτομα προσωπικό

• Κάτω από 1,000,000 ευρώ ετήσιος κύκλος εργασιών

Πολύ μικρές Επιχειρήσεις

• Κάτω από 4 άτομα προσωπικό

• Κάτω από 500,000 ευρώ ετήσιος κύκλος εργασιών

Επιχειρηματίες

Ιδιοκτήτες  στο σύνολό του ή σε ποσοστό πέραν του 50% των μετοχών της εταιρείας

To project Mικρομεσαίες Επιχειρήσεις Μεγάλων Επιδόσεων είναι πολυδιάστατο και περιλαμβάνει ανάμεσα σε άλλα: ειδικές εκδηλώσεις/συνέδρια, δημοσιογραφικά θέματα σε ειδική κατηγορία στο InBusinessNews, σειρά από βίντεο-συνεντεύξεις με επιχειρηματίες και επιχειρήσεις και δημοσιεύσεις στο περιοδικό IN Business. Επίσης, όλο το project θα ενισχύσει έρευνα που θα γίνει με στόχο να καταγράψει τάσεις και χαρακτηριστικά των SMEs.

Το project Mικρομεσαίες Επιχειρήσεις Μεγάλων Επιδόσεων θα έχει διάρκεια 12 μήνες και ολοκληρώνεται τον Απρίλιο 2022.

Συνεργάτες / Partners: Epic, Hellenic Βank και University of Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus)