Tο Βρετανικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου, UCLan Cyprus και η Leroy Merlin, υπέγραψαν συμφωνία ευρείας συνεργασίας.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus και η Leroy Merlin ενώνουν δυνάμεις στην προώθηση έργων τα οποία συνάδουν με την κουλτούρα και το όραμα των δύο οργανισμών. Oι δύο Oργανισμοί υπέγραψαν πρόσφατα συμφωνία συνεργασίας με σκοπό να δράσουν παραγωγικά και με μετρήσιμα αποτελέσματα, στους τομείς της εκπαίδευσης, ανταλλαγής τεχνογνωσίας και κοινωνικής προσφοράς.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, πρωτοπόρο στην παροχή προγραμμάτων επιμόρφωσης σε στελέχη της βιομηχανίας, θα ενισχύσει την επαγγελματική ομάδα της Leroy Merlin μέσω των μεταπτυχιακών προγραμμάτων του, εξειδικευμένων σεμιναρίων και διαλέξεων.

Η Leroy Merlin, ευρύτερα αναγνωρισμένη ως ειδικός στον τομέα της ανακαίνισης και του Home improvement προκειμένου να ενισχύσει τη μαθησιακή εμπειρία των φοιτητών του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, θα προσφέρει σε αυτούς την ευκαιρία πρακτικής εξάσκησης (placements) στα τμήματα της εταιρίας διευρύνοντας την ακαδημαϊκή τους γνώση με άμεσες εφαρμογές στο επιχειρηματικό περιβάλλον.

Και οι δυο Οργανισμοί, έντονα ευαισθητοποιημένοι σε θέματα κοινωνικής προσφοράς θα χαράξουν ενιαία στρατηγική σε πρωτοβουλίες Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης. Αξίζει να σημειωθεί ότι έχει ήδη τροχοδρομηθεί πλάνο δραστηριοτήτων το  οποίο θα κινηθεί στους πιο κάτω πυλώνες:

• επένδυση σε δράσεις περιβαλλοντικής συνείδησης
  • συνεισφορά στις τοπικές κοινότητες στις οποίες δραστηριοποιούνται
  • επιχειρηματικές πρακτικές με όφελος για το ανθρώπινο δυναμικό των οργανισμών (εκπαίδευση/επιμόρφωση)
  • ενέργειες κοινωνικής πρόνοιας

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, του Βρετανικού Πανεπιστημίου Κύπρου, το μνημόνιο υπέγραψε ο CEO και Προέδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου κ. Φλώρος Βωνιάτης, ενώ από πλευράς Leroy Merlin υπέγραψε ο  Διευθυντής Κύπρου κ. Δημήτρης Κατωπόδης.

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus έχοντας διαχρονικά επενδύσει στην ανάπτυξη ουσιαστικών σχέσεων με τη βιομηχανία, θεωρεί πολύ σημαντική τη συμφωνία  με έναν κολοσσό που πρωτοπορεί στον τομέα του, ανέφερε ο κύριος Φλώρος Βωνιάτης.

Ο κύριος Κατωπόδης στη δική του τοποθέτηση αναφέρθηκε στη σημασία που η εταιρεία Leroy Merlin προσδίδει σε συνεργασίες με δυναμικούς οργανισμούς όπως το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus. Ιδιαίτερα ωφέλιμη θα είναι η μεταφορά γνώσης και το καινοτόμο πλαίσιο το οποίο μπορεί να προσφέρει το Πανεπιστήμιο στις σημαντικές προκλήσεις της σύγχρονης εταιρικής ευθύνης και την συνεισφορά γνώσης για την ανάπτυξη στοχευμένης στρατηγικής.