UCLan Cyprus Academic was elected in EASM

UCLan Cyprus academic, Assistant Professor Dr Christos Anagnostopoulos was elected to join the Board of Directors of the European Sport Management Association (EASM) in the elections held during the General Assembly on Thursday 7 September 2017 in Bern, Switzerland. Dr Anagnostopoulos has been assigned the responsibility to oversee affairs relating to ‘International Relations and Partnerships’.

As stated by the newly elected Board member, “the aim of EASM is to promote and encourage the scientific research as well as the development of information exchange and dissemination of best practices on the administration, organization and good governance of all kinds of sports organizations. Within this framework, and through the specific role assigned to me, I intend to work with international as well as with institutions within the Republic of Cyprus to create a healthier sport environment that embraces and encourages entrepreneurship while offering jobs within the European countries with, however, neither ignoring sport’s social role nor jeopardizing its integrity”.

Dr. Christos Anagnostopoulos is Assistant Professor of Sport Business Management at UCLan Cyprus. Dr Anagnostopoulos’ areas of expertise lie on issues relating to good governance and corporate social responsibility in the field of sport. The election of Dr. Anagnostopoulos in the EASM highlights both the international appeal and the increasing emphasis of the University of UCLan Cyprus in the field of sport in general and its sound administration in particular.

Εκλογή Ακαδημαϊκού του Πανεπιστημίου UCLanCyprus στην Ευρωπαϊκή Ένωση Διοίκησης Αθλητισμού

O Ακαδημαϊκός του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, Επίκουρος Καθηγητής Δρ. Χρήστος Αναγνωστόπουλος, εξελέγη νέο μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Διοίκησης Αθλητισμού (European Sport Management Association) στις εκλογές που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της Γενικής Συνέλευσης, την Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2017, στη Βέρνη της Ελβετίας. Ο ρόλος του Δρ. Αναγνωστόπουλου στο Διοικητικό Συμβούλιο της εν λόγω Ένωσης για την τριετία 2017-2020 θα αφορά, μεταξύ άλλων, σε θέματα ‘Διεθνών Σχέσεων και Συνεργασιών’.

Όπως ανέφερε ο νεοεκλεγής ακαδημαϊκός του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus «ο σκοπός της Ένωσης είναι να προωθήσει και να ενθαρρύνει τη μελέτη, την επιστημονική έρευνα καθώς επίσης την ανάπτυξη ανταλλαγής πληροφοριών και διάδοση των βέλτιστων πρακτικών σχετικά με την διοίκηση, οργάνωση και χρηστή διακυβέρνηση κάθε είδους αθλητικού οργανισμού. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, και μέσω του συγκεκριμένου ρόλου που μου ανατέθηκε, σκοπεύω να συνεργαστώ τόσο με διεθνείς όσο και με φορείς εντός της Κυπριακής Δημοκρατίας ούτως ώστε να δημιουργηθεί ένα πιο υγειές αθλητικό περιβάλλον το οποίο αγκαλιάζει και ενθαρρύνει την επιχειρηματικότητά προσφέροντας ταυτόχρονα θέσεις εργασίας εντός των κρατών της Ευρώπης χωρίς, πρωτίστως, να αγνοείται ο ευρύτερος κοινωνικός ρόλος του αθλητισμού».

Ο Δρ. Χρήστος Αναγνωστόπουλος είναι Επίκουρος Καθηγητής Διοίκησης και Οργάνωσης Αθλητισμού στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus. Ειδικεύεται σε θέματα χρηστής διακυβέρνησης και Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης στον χώρο του αθλητισμού. Η εκλογή του Δρ. Αναγνωστόπουλου στην Ευρωπαϊκή Ένωση Διοίκησης Αθλητισμού αναδεικνύει τόσο την διεθνή εμπειρία όσο και την αυξανόμενη έμφαση του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus στο χώρο του αθλητισμού γενικότερα και της διοίκησης αυτού ειδικότερα.