#UCLanians Blog, Latest News

UCLan Cyprus - ACCA Gold Partnership

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus ως Χρυσός Εκπαιδευτικός Εταίρος του ACCΑ: Ευκαιρίες & Προοπτικές

Την Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2022, το Βρετανικό Πανεπιστήμιο της Κύπρου, με αφορμή την πρόσφατη αναγνώριση του Ινστιτούτου Επαγγελματικών Σπουδών ως Χρυσού Εκπαιδευτικού Εταίρου του ACCA (ACCA Gold Educational Partner), διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία Ημέρα Ενημέρωσης στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου.

Η διοργάνωση ανέδειξε τη σημασία της αναγνώρισης, καθώς και των προνομίων και ευκαιριών που διατίθενται στους φοιτητές του πτυχίου BA (Hons) Accounting & Finance που επιθυμούν να προχωρήσουν με την επαγγελματική αναγνώριση του ACCA.

Η Ημέρα Ενημέρωσης περιλάμβανε ομιλίες από τον κοσμήτορα της σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων καθ. Λούκα Γλύπτη, τον Διευθυντή Επιχειρηματικής Ανάπτυξης του ACCA κο. Μάριο Ευριπίδου καθώς και τον Γενικό Διευθυντή του Συνδέσμου Εγκεκριμένων Λογιστών Κύπρου (ΣΕΛΚ) κο. Κυριάκο Ιορδάνου.

Αξιόλογη ήταν και η παρουσία εγνωσμένου κύρους λογιστικών και ελεγκτικών εταιρειών στην έκθεση καριέρας που ακολούθησε. Οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τις εταιρείες και να ενημερωθούν για ευκαιρίες εργοδότησης, πρακτικής άσκησης, προοπτικές επαγγελματικής ανέλιξης κλπ.

Η αναγνώριση του Πανεπιστημίου ως Χρυσού Εκπαιδευτικού Εταίρου του ACCA αντανακλά το ψηλό επίπεδο του κλάδου  Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής καθώς και την άριστη ακαδημαϊκή υποστήριξη των φοιτητών σε ένα ακαδημαϊκά άρτιο περιβάλλον.

Επι της ευκαιρίας της συγκεκριμένης αναγνώρισης ο κοσμήτορας της σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων καθ. Λούκας Γλύπτης ανάφερε:

«Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus όσο και το Ινστιτούτο Επαγγελματικών Σπουδών (IPS) του, είναι ενθουσιασμένα για την πιστοποίησή τους ως Χρυσός Εκπαιδευτικός Εταίρος του ACCA. Το βραβείο αποδεικνύει περαιτέρω τη μακροχρόνια και αμοιβαία επωφελή σχέση μας με το ACCA στο επίπεδο τόσο του Πτυχίου Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, όσο και του ACCA Κέντρου Επαγγελματικής Κατάρτισης του IPS.  Είμαστε πολύ αισιόδοξοι τόσο για τις προοπτικές περαιτέρω εμβάθυνσης της σχέσης μας με το ACCA, όσο και για την ποιότητα των αποφοίτων μας στη λογιστική και χρηματοοικονομική, που διοχετεύονται στην αγορά.  Άλλωστε, η αισιοδοξία μας εδράζεται και στα εξαιρετικά θετικά σχόλια που λάβαμε από αξιόπιστους εταίρους που έδωσαν το παρόν τους σε μια ενότητα αφιερωμένη στη γνωριμία των φοιτητών μας με βασικούς παίκτες που δραστηριοποιούνται στη συγκεκριμένη αγορά εργασίας.»