UCLan Cyprus proudly presented Smart TOTEM

UCLan Cyprus, in collaboration with international partners, proudly presented its new project: SMART TOTEM, the ultimate solution that every innovate community in Cyprus needs. The presentation took part on Tuesday, 7th of November 2017 at 9 a.m. at UCLan Cyprus Campus, in Larnaka.

The event was under the auspices of the Minister of Transport, Communications and Works, Mr. Marios Demetriades.

SMART TOTEM is an innovative technology, which consists of a smart and sustainable energy infrastructure system for external public and private lighting offering wide-ranging solutions to specific energy requirements by using different dimensions of photovoltaic pole heights, and suitable wireless mesh networks as well. It also integrates a wide variety of smart and avant-garde modular multi-functionalities to provide solutions to various challenges of the modern world.

Παρουσίαση του Smart TOTEM στο Πανεπιστήμιο UCLanCyprus

Με τεράστια επιτυχία πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του του Smart TOTEM στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus την Τρίτη 7 Νοεμβρίου. Το Smart TOTEM είναι μια καινοτόμα τεχνολογία που προτείνεται από το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus σε συνεργασία με διεθνείς εταίρους, το οποίο αποτελείται από ένα έξυπνο σύστημα υποδομής για εξωτερικό δημόσιο και ιδιωτικό φωτισμό, προσφέροντας επιπρόσθετα λύσεις ευρείας κλίμακας.

Η παρουσίαση έγινε στην παρουσία του Υπουργού Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων, κου Μάριου Δημητριάδη, δημοτικών και κοινοτικών αξιωματούχων, επιχειρηματιών, επαγγελματικών στελεχών μεγάλων εταιρειών και εκπροσώπων ξένων εταιρειών που ήρθαν για το συγκεκριμένο σκοπό.

Ο κύριος Φλώρος Βωνιάτης, πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus μέσα από την τοποθέτησή του, αφού ευχαρίστησε τους διεθνείς εταίρους για την συνεργασία, τόνισε τη δέσμευση του Πανεπιστημίου στην έρευνα, την καινοτομία και την ανάπτυξη. Με αυτό το έργο και με πολλά άλλα που θα ακολουθήσουν, πρόσθεσε, το Πανεπιστήμιο, αφουγκραζόμενο ανάγκες και προβλέποντας προκλήσεις, δίνει σήμερα λύσεις που χρειάζεται η Κοινωνία του αύριο.

Το Smart ΤΟΤΕΜ είναι μία διεθνής πατέντα, η οποία θα αποτελέσει το απαραίτητο εργαλείο στην Έξυπνη Πόλη του Αύριο. Χρησιμοποιώντας διαφορετικών διαστάσεων φωτοβολταϊκούς πασσάλους και κατάλληλα ασύρματα δίκτυα, το Smart TOTEM ενσωματώνει μια ευρεία ποικιλία έξυπνων και πρωτοποριακών πολύ-λειτουργιών για την παροχή λύσεων σε διάφορες προκλήσεις του σύγχρονου κόσμου. Οι λειτουργίες συμπεριλαμβάνουν συστήματα ασφαλείας και προστασίας, σταθμούς γρήγορης φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων, συστήματα πυρο-προστασίας, υπηρεσίες τηλε-ιατρικής και γεω-αναφοράς, συστήματα διαχείρισης περισυλλογής και καθαρισμού κάδων απορριμμάτων και άλλα.

Της παρουσίασης του Smart TOTEM και του όλου έργου ηγείται το Πρόγραμμα Ηλεκτρολογίας και Ηλεκτρονικής Μηχανικής (BEng Electrical & Electronic Engineering) του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus με τον ακαδημαϊκό του υπεύθυνο, Δρ. Μάριο Ρασπόπουλο.

Δείτε απόσπασμα από το ρεπορτάζ που παρουσίασε το TVONE εδώ