UCLan Cyprus University Student Award from Queen Elizabeth

UCLan Cyprus proudly announces that Antonia Michaelides, a 4th year student of Law LLB (Hons) from Larnaka, will be receiving an award by Queen Elizabeth.

According to the official announcement of the Queen’s Young Leaders program, Antonia Michaelides from Cyprus, has been selected as one of the last winners of the ‘Queen’s Young Leaders’ Award’, as an indication of her recognition of her leading role within her community to change lives.

As a recognition for her volunteering work, the UCLan Cyprus student will receive the honorary Award from the Queen Elizabeth at a special ceremony that will take place in June 2018 at the Buckingham Palace, London.

Antonia Michaelides represents Cyprus in the Union of International Justice, and works as a volunteer in the Non-Governmental Organization “A Woman at a Time”, which helps abused women in Cyprus by informing them about their legal rights. She is also the Vice President of the UCLan Cyprus Law Society.

The Cypriot student is helping people who are in need in the community. To be more specific, Antonia is one of the founders of the Humanitarian Aid Program (based in Cyprus), which helps refugees by collecting donations for the Centre for Asylum Seekers at Kofinou.

The program which operates for its 4th and final year, rewards young people from 18 to 29 years of age from all over the Commonwealth, who support people with mental health problems and help children in order to have a quality education and at the same time, promote gender equality.

UCLan Cyprus Admissions and Academic staff congratulates Antonia Michaelides for her work in society through her actions.

Built on strong foundations by the University of Central Lancashire, UCLan UK also congratulates the law student for her mission.

In addition, Antonia Michaelides is expected to complete her undergraduate studies and graduate with a double degree (two certificates) from both UCLan Cyprus and UCLan UK, that are recognized not only in Cyprus and United Kingdom, but across Europe and beyond.

Βράβευση Φοιτήτριας Πανεπιστημίου UCLanCyprus από την Βασίλισσα Ελισάβετ

Το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus με υπερηφάνεια ανακοινώνει την βράβευση της 4ετούς φοιτήτριας του στο πρόγραμμα της Νομικής Law LLB (Hons) Αντωνίας Μιχαηλίδη , από τη Βασίλισσα Ελισάβετ.

Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση του προγράμματος «Οι Νεαροί Ηγέτες της Βασίλισσας», η Αντωνία Μιχαηλίδη από την Κύπρο έχει επιλεγεί ως μία εκ των τελευταίων νικητών για το Βραβείο των Νεαρών Ηγετών της Βασίλισσας, ως ένδειξη αναγνώρισης του ηγετικού της ρόλου εντός της κοινότητάς της για να αλλάξει ζωές.

Η φοιτήτρια του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus, ως αναγνώριση για το εθελοντικό της έργο, θα λάβει το τιμητικό βραβείο από τη Βασίλισσα Ελισάβετ σε ειδική τελετή στο Παλάτι του Μπάκιγχαμ, στο Λονδίνο, τον Ιούνιο του 2018.

Η Αντωνία εκπροσωπεί την Κύπρο στην Ένωση Διεθνούς Δίκαιου, και εργάζεται ως εθελόντρια στην Μη Κυβερνητική Οργάνωση «Μια Γυναίκα τη Φορά», που βοηθάει κακοποιημένες γυναίκες στην Κύπρο ενημερώνοντας τις για τα νόμιμα δικαιώματά τους. Επίσης, εκτελεί καθήκοντα ως Αντιπρόεδρος του ομίλου Νομικής του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus.

Η φοιτήτρια του Βρετανικού Πανεπιστημίου της Κύπρου, εργάζεται για να βοηθήσει ανθρώπους, οι οποίοι βρίσκονται σε μειονεκτική θέση στην κοινότητά και συγκεκριμένα είναι εκ των ιδρυτών του Προγράμματος Ανθρωπιστικής Βοήθειας (Κύπρος), το οποίο βοηθάει πρόσφυγες που φιλοξενούνται στην Κύπρο, δια της συλλογής δωρεών για το Κέντρο Υποδοχής Μεταναστών στην Κοφίνου.

Το πρόγραμμα «Οι Νεαροί Ηγέτες της Βασίλισσας» διανύει τον τέταρτο και τελευταίο του χρόνο και επιβραβεύει εξαιρετικούς νέους ανθρώπους από 18 ως 29 χρονών από ολόκληρη την Κοινοπολιτεία, οι οποίοι εργάζονται για να βελτιώσουν ζωές σε μια ευρεία γκάμα ζητημάτων από την υποστήριξη ατόμων, οι οποίοι ζουν με προβλήματα ψυχικής υγείας και την παροχή βοήθειας σε παιδιά για να έχουν μια ποιοτική εκπαίδευση ως την προώθηση της ισότητας των φύλων.

Τo διοικητικό και ακαδημαϊκό προσωπικό του Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, συγχαίρει και επισήμως την φοιτήτρια του Αντωνία Μιχαηλίδη για το έργο που επιτελεί στην κοινωνία μεσώ των δράσεων της. Δομημένο σε ισχυρές ακαδημαϊκές αρχές, το UCLan Ηνωμένου Βασιλείου, ως το μητρικό Πανεπιστήμιο, συγχαίρει επίσης την φοιτήτρια Νομικής για την ανιδιοτελή προσφορά της.

Πέραν του βραβείου που θα λάβει από την Βασίλισσα Ελισάβετ, τον Ιούνιο του 2018, η Αντωνία αναμένεται να ολοκληρώσει τις προπτυχιακές σπουδές της και να αποφοιτήσει λαμβάνοντας δύο πτυχία, από τα Πανεπιστήμια UCLan Cyprus και UCLan UK, πλήρως αναγνωρισμένα σε Κύπρο, Ευρώπη αλλά και τον υπόλοιπο κόσμο.