Latest News, Seminars & Events

Βήμα-Βήμα για τον ΠΣΕΤ, μια εκδήλωση για τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Ευημερίας Τυφλών με τη συνεργασία του University of Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus).

Με στόχο την οικονομική ενίσχυση του Παγκύπριου Συνδέσμου Ευημερίας Τυφλών (ΠΣΕΤ) στο πλαίσιο πρωτοβουλίας «Βήμα-Βήμα την Κύπρο» και σε συνεργασία με το University of Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus), το Σάββατο 6 Μαρτίου 2021 θα πραγματοποιηθεί πεζοπορία από τον εθελοντή πεζοπόρο, Αλέξη Σοφοκλέους.

Το σημείο εκκίνησης θα είναι η Πανεπιστημιούπολη του University of Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus) στην Πύλα στις 09:00 π.μ.  με σημείο τερματισμού την Πλατεία Ευρώπης (Φοινικούδες) στη 13:00 μ.μ. Ο πεζοπόρος Αλέξης Σοφοκλέους θα πραγματοποιήσει σύντομες στάσεις στην Ορόκλινη και στα Λιβάδια, ενώ η συνολική απόσταση που θα καλυφθεί θα είναι 20 χιλιόμετρα.

Η πρωτοβουλία «Βήμα-Βήμα την Κύπρο» έχει ως στόχο την κοινωνική ευαισθητοποίηση, τη στήριξη συνανθρώπων μας και την ενίσχυση του έργου διάφορων φιλανθρωπικών οργανώσεων, συνδέσμων και ιδρυμάτων.

Η συγκεκριμένη εκδήλωση για τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Ευημερίας Τυφλών (ΠΣΕΤ) τελεί υπό την αιγίδα του Επίτροπου Εθελοντισμού και Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων και τη στήριξη του Δήμου Λάρνακας, του Δήμου Λιβαδιών, του Κοινοτικού Συμβουλίου Πύλας και του Κοινοτικού Συμβούλιου Βορόκληνης. Το University of Central Lancashire Cyprus (UCLan Cyprus) και ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Ευημερίας Τυφλών (ΠΣΕΤ) ενώνουν δυνάμεις και στηρίζουν με κάθε  τρόπο αξιέπαινες δράσεις με στόχο την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των συνανθρώπων μας που αντιμετωπίζουν οποιεσδήποτε δυσκολίες. Το Μνημόνιο Συνεργασίας που υπογράφηκε τον περασμένο Νοέμβριο επισφραγίζει εξάλλου τη διαχρονική σχέση που έχει αναπτυχθεί μεταξύ των δυο οργανισμών και προσδοκά στη συνέχιση της κοινής προσπάθειας στήριξης των ατόμων με προβλήματα όρασης.

Καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδρομής, θα τηρούνται όλα τα πρωτόκολλα και οδηγίες κατά της εξάπλωσης του κορονοϊού.

Περισσότερες πληροφορίες για την πρωτοβουλία «Βήμα-Βήμα την Κύπρο» μπορείτε να βρείτε εδώ. Πατήστε εδώ για να μάθετε περισσότερες πληροφορίες για την εκδήλωση.