Έναρξη 3ου Ψηφιακού Πρωταθλήματος 2015-2016

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ

Ο Ψηφιακός Πρωταθλητής της Κύπρου, το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, το Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας, το Υπουργείο Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού, η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, και άλλοι εμπλεκόμενοι φορείς1 συνδιοργανώνουν για τρίτη συνεχή χρονιά το Ψηφιακό Πρωτάθλημα (ΨΠ) στην Κύπρο.

Το ΨΠ είναι Διαγωνισμός Ψηφιακής Καινοτομίας που στοχεύει στην προώθηση της έννοιας της ψηφιακής καινοτομίας σε μαθητές, φοιτητές, άλλα φυσικά πρόσωπα / ομάδες, νεοσύστατες και μικρομεσαίες επιχειρήσεις καθώς και στην ανάπτυξη ανταγωνιστικών καινοτόμων ψηφιακών προϊόντων και υπηρεσιών που συνάδουν με τις προτεραιότητες της Ψηφιακής Ατζέντας ενώ, παράλληλα, προάγονται και θέματα κοινωνικής επιχειρηματικότητας.

Τα βραβεία που αθλοθετούνται ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

Κ1. Μαθητική Επιχειρηματικότητα
Πρώτο Βραβείο :€2000
Δεύτερο Βραβείο: €1000
Τρίτο Βραβείο: €500

Κ2. Φοιτητική Επιχειρηματικότητα
Πρώτο Βραβείο: €3000
Δεύτερο Βραβείο: €1500
Τρίτο Βραβείο: €1000

Κ3. Αναπτυξιακή Επιχειρηματικότητα
Πρώτο Βραβείο: €10000
Δεύτερο Βραβείο: €5000
Τρίτο Βραβείο: €2000

Για περισσότερες πληροφορίες, έντυπα, δικαίωμα συμμετοχής και υποβολή περίληψης για τον διαγωνισμό μπορείτε να βρείτε εδώ.