Βραβείο καλύτερου συγγράμματος σε Ακαδημαϊκό του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus. Συνέντευξη με τον Δρ. Χρήστο Αναγνωστόπουλο

Βραβείο καλύτερου συγγράμματος σε Ακαδημαϊκό του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus

Συνέντευξη με τον Δρ. Χρήστο Αναγνωστόπουλο

Ερώτηση: Συγχαρητήρια Χρήστο. Μίλησε μας λίγο για αυτή σου την έρευνα.

X.A.: Ευχαριστώ. Όπως όλοι γνωρίζετε, μέσα σε αυτές τις συνθήκες των πρωτοφανών οικονομικών, κοινωνικών και περιβαλλοντικών προκλήσεων, οι πολυεθνικοί οργανισμοί εστιάζονται όλο και περισσότερο στα προγράμματα εταιρικής κοινωνικής ευθύνης (ΕΚΕ). Η εμπλοκή των πολυεθνικών με τα προγράμματα (ΕΚΕ) είναι αποτέλεσμα μίας αυξανόμενης έκθεσης στο δημόσιο έλεγχο, κάτι που ωθεί τις εταιρείες στο να επενδύουν σε πόρους που θα τις κάνουν πιο κοινωνικά αποδεχτές. Ο αθλητισμός είναι ένας τομέας που συνεισφέρει στην εταιρική κοινωνική ευθύνη των οργανισμών.

Ερώτηση: Άρα ποιες είναι οι επιπτώσεις όλων αυτών για τις εταιρείες που εδρεύουν στην Κύπρο αλλά και στα ίδια τα προγράμματα του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus;