Ενημερωτικές Ημερίδες για το Φεστιβάλ Επιστήμης Kύπρου 2016

Αγαπητοί Συνεργάτες,

Είναι μεγάλη μας τιμή να σας ενημερώσουμε για τη δράση που πραγματοποιούμε, οργανώνοντας το «Φεστιβάλ Επιστήμης Κύπρου, 2016».

Μέσα από ογκώδη διαδραστικά εκθέματα, ρομπότ που θα κινούνται στο χώρο και που θα έρθουν από τα καλύτερα ερευνητικά κέντρα στον κόσμο, συζητήσεις, θεατρικά έργα, διαδραστικές εξερευνήσεις, παιχνίδια, εργαστήρια, εκπαιδευτικά προγράμματα, διαγωνισμούς ρομποτικής, διαγωνισμούς STEM, διαγωνισμoύς καλύτερης επιστημονικής παρουσίασης, καλύτερου θεατρικού επιστήμης, καλύτερης δημόσιας παρουσίασης, καλύτερης εφεύρεσης, ιδεό-λύσεων και δέκαθλο επιστήμης… η επιστήμη βγαίνει έξω από το εργαστήριο… για να συναντήσει τον καθένα μας. Το «Φεστιβάλ Επιστήμης Κύπρου» θα πραγματοποιηθεί 7-11 Δεκεμβρίου 2016, με τη συνεργασία της Ένωσης Κυπρίων Φυσικών και διαφόρων άλλων οργανισμών, Κέντρων Έρευνας και Πανεπιστημίων.​

Το «Φεστιβάλ Επιστήμης Κύπρου» τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, ενώ θα χρηματοδοτηθεί με πόρους του Πανεπιστημίου και άλλων χορηγών. Έχουν ήδη κληθεί να συμμετέχουν με σχετική εγκύκλιο από το ΥΠΠ αλλά και προσκλήσεις ενημερώσεις από τους διοργανωτές σχολεία Δημοτικής, Μέσης και Τεχνικής Εκπαίδευσης από όλη την Κύπρο, Δημόσια και Ιδιωτικά αλλά και φοιτητές κολεγίων και πανεπιστημίων.

Για σκοπούς καλύτερης ενημέρωσης των σχολείων και του κοινού που επιθυμεί να μετέχει είτε ως επισκέπτης είτε ως συμμετέχοντας στο Φεστιβάλ Επιστήμης Κύπρου και τους Διαγωνισμούς που θα πραγματοποιηθούν στα πλαίσια του Φεστιβάλ, θα πραγματοποιηθούν ενημερωτικές ημερίδες ανά επαρχία και παρακαλούμε όπως ενημερωθούν τα σχολεία ώστε να αποστείλουν εκπροσώπους τους στις ενημερωτικές ημερίδες. Παρακαλούμε στη συμβολή των διευθύνσεων σας ώστε να σταλούν εκπρόσωποι των σχολείων στις στις ενημερωτικές ημερίδες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΩΝ ΗΜΕΡΙΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου, 2016 11.00-13.00 για επαρχίες Λεμεσού και Πάφου

Παράρτημα Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη Λεμεσό, αίθουσα Λ02

Οδός Λεκορπουζιέ 31, Λεμεσός