Επιτυχές το Όγδοο Εθνικό Συνέδριο Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στην Κύπρο

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε το 8ο Εθνικό Συνέδριο Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων στην Κύπρο, οι εργασίες του οποίου πραγματοποιήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus στη Λάρνακα.

Οι εργασίες του Συνεδρίου άρχισαν την Πέμπτη 28 Αυγούστου και ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 31 Αυγούστου με την παρουσίαση των πορισμάτων στα οποία κατέληξαν οι 180 συμμετέχοντες από 16 σχολεία της Κύπρου, καθώς και σύνεδροι από διάφορες χώρες της Ευρώπης, όπως η Ισπανία, η Ελλάδα και η Ιρλανδία.

Κεντρικό θέμα του Συνεδρίου :«Επανεξετάζουμε, ανοικοδομούμε, αναδυόμαστε ισχυρότεροι». Οι νέοι της Ευρώπης είχαν την ευκαιρία να καταθέσουν απόψεις και προβληματισμούς για θέματα που απασχολούν την ευρωπαϊκή οικογένεια όπως η οικονομική κρίση, η ανεργία και οι συνέπειες στους νέους Ευρωπαίους αλλά και ιδέες για έξοδο από αυτές.

Το Συνέδριο τίμησαν με την παρουσία τους και χαιρέτισαν ο Επίτροπος Εθελοντισμού Γιάννης Γιαννάκη, ο Ευρωβουλευτής Κώστας Μαυρίδης και η Πρέσβειρα της Ολλανδίας Brechje Schwachofer.