Ο κος Γιώργος Αρέστης στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus

O πρώτος Κύπριος δικαστής στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων στο Λουξεμβούργο, ο κύριος Γιώργος Αρέστης, έχει ενταχθεί στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus ως καθηγητής. Ο κος Αρέστη θα συμβάλει στη διδασκαλία του Δικαίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τόσο για το Πτυχίο (LLB) όσο και το Μεταπτυχιακό (LLM) της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου. Θα βοηθήσει, επίσης, περαιτέρω στην οικοδόμηση της εμπειρογνωμοσύνης της Σχολής στον τομέα του Δικαίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το Πτυχίο Νομικής (LLB) στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus συνδυάζει τη διδασκαλία του Βρετανικού και Κυπριακού Δικαίου στην ελληνική και αγγλική γλώσσα. Το Μεταπτυχιακό περιλαμβάνει μία ειδική κατεύθυνση στο Δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ο κος Αρέστης προστίθεται σε μια ήδη ισχυρή ομάδα, η οποία περιλαμβάνει τον πρώην Πρόεδρο του Ανώτατου Δικαστηρίου, Δημήτριο Χατζηχαμπή. Ο κος Γιώργος Αρέστης είναι πρώην δικαστής του Ανωτάτου Δικαστηρίου της Κύπρου. Υπηρέτησε στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων από το 2004 έως το 2014.