10th National Session of EYP Cyprus / 10ο Εθνικό Συνέδριο ΕΚΝ Κύπρου

10th National Session of EYP Cyprus / 10ο Εθνικό Συνέδριο ΕΚΝ Κύπρου

The 10th National Session of EYP Cyprus took place at UCLan Cyprus campus between 24-27 August 2016 under the theme “Solidarity, Equality, Unity: Shaping Europe as one.”

Το 10ο Εθνικό Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Κύπρου έλαβε χώρα στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus μεταξύ 24-27 Αυγούστου, κάτω από τον τίτλο “Αλληλεγγύη, Ισότητα, Ενότητα: Σχηματίζοντας μια ενωμένη Ευρώπη.”

Η Πρόεδρος του Συνεδρίου Annmarie Kiiskinen (FI), η οποία ανακοίνωσε την έναρξη του συνεδρίου, μίλησε για την πολύπαθη διαδικασία διαμόρφωσης της σύγχρονης Ευρώπης.

Προϊόν αυτής είναι τα εργαλεία τα οποία θα βοηθήσουν τους λαούς της Ευρώπης να υπερκεράσουν τις παρούσες δυσχέρειες, σημειώνει η πρόεδρος.

Προκειμένου όμως να επιτευχθεί αυτός ο στόχος τα ευρωπαϊκά κράτη οφείλουν να αναζητήσουν την ρίζα των προβλημάτων τούτων μέσα από τον ανοικτό διάλογο και την συνεργασία με τα υπόλοιπα κράτη, ανεξάρτητα από το πόση διαδρομή έχουν διανύσει στην πορεία αυτή.

Οι ομιλητές της τελετής έναρξης συμπεριλαμβανομένου του Πρέσβη της Ιταλίας, Κ. Guido Cerboni, του κ. Μιχάλη Περσιάνη, αντιπροσώπου της Τράπεζας Κύπρου καθώς και του αντιπροσώπου της πρεσβείας της Ισπανίας στην Κύπρο, Fernando Villena Sanchez, μίλησαν για τα σημαντικά θέματα που ταλανίζουν την Ευρώπη στις μέρες μας, όπως το ζήτημα του Προσφυγικού και την έξοδο της Μεγάλης Βρετανίας από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Τόνισαν, επίσης, ότι οι άξιες της ελευθερίας δεν πρέπει να υποβαθμίζονται αλλά αντιθέτως να προβάλλονται. Επίσης, ο κ. Νεκτάριος Νικολαΐδης, αντιπρόσωπος του Γραφείου της Ευρώπης στην Κύπρο, εξέφρασε την ανησυχητική άποψη ότι αν και η Ευρωπαϊκή Ένωση προσφέρει πολλά προνόμια στους νέους, εκείνα παραμένουν αναξιοποίητα από τη μεριά τους.

Επί παραδείγματι, υπάρχουν ποικίλες θέσεις πρακτικής άσκησης σε διάφορους ευρωπαϊκούς φορείς και θεσμούς, καθώς επίσης και φεστιβάλ νεολαίας όπως το European Youth Event. (πηγή: ant1iwo)

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από το Συνέδριο.

Πλάνα από τις Εργασίες του Συνεδρίου μπορείτε να βρείτε στο: https://youtu.be/boabmTcO3u4

Περισσότερες πληροφορίες για το ΕΚΝ Κύπρου θα βρείτε στην ιστοσελίδα μας, www.eypcyprus.com.