Seminars & Events

1ο Συνέδριο Δικανικής Ψυχολογίας ”Δικανική Ψυχική Υγεία”

Ο Κλάδος Δικανικής Ψυχολογίας (MSc Forensic Psychology) της Σχολής Επιστημών και Τμήματος Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus διοργανώνουν το 1ο Συνέδριο Δικανικής Ψυχολογίας με τίτλο “Δικανική Ψυχική Υγεία – Forensic Mental Health”.

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus στις 25 Ιουνίου 2018 με την ευκαιρία δωρεάν συμμέτοχής σε εκπαιδευτικά σεμινάρια από τις 26 έως τις 27 Ιουνίου 2018.

Σύμφωνα με την Υπεύθυνη του κλάδου της Δικανικής Ψυχολογίας Λέκτορας Δρ. Λίλια Ψαλτά, για πρώτη φορά στην Κύπρο, δίνεται η ευκαιρία σε επαγγελματίες δικανικούς ψυχολόγους, εγκληματολόγους, Ψυχίατρους, εργαζόμενους σε χώρους των φυλακών, αστυνομικούς, νομικούς και φορείς που ασχολούνται με θέματα σχετικά με την ψυχική υγεία των φυλακισμένων και το ποινικό δίκαιο να συναντηθούν και να ανταλλάξουν γνώσεις και εμπειρίες στον τομέα της Δικανικής ψυχικής υγείας.

Η θεματολογία που θα αναπτυχθεί έχει ως στόχο να καλύψει τις πλέον επίκαιρες και σύγχρονες εξελίξεις στην εκτίμηση των ψυχιατρικών διαταραχών κατά τη διάρκεια του εγκλεισμού, μοντέρνες κοινωνικό-ψυχολογικές μεθόδους, στη σχέση ψυχικής υγείας και ποιότητας ζωής κ.ά.

Το συνέδριο θα αποτελέσει ευκαιρία για ανταλλαγή απόψεων, συνεργασιών και γόνιμου διαλόγου και θα συμβάλλει στην εξέλιξη και προώθηση καινοτόμων προσεγγίσεων στη Δικανική Ψυχολογία «Ψυχική Υγεία των φυλακισμένων». Καθόσον η γνώση για την εκδήλωση ψυχασθενειών έξω από τον χώρο των φυλακών συνεχώς αυξάνεται, ένα μεγάλο τμήμα του φαινομένου εντός των φυλακών παραμένει ανεξερεύνητο. Σε αυτό το συνέδριο θα προσφέρεται μία μοναδική ευκαιρία για εκπαίδευση γύρο από αυτόν το σημαντικό τομέα γνώσης.

Δείτε εδώ το πρόγραμμα του τριημέρου. Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής παρακαλώ επικοινωνήστε στο 24 69 40 00 ή στο email [email protected].

Please fill the form to register on the event