3rd Meeting of the ERASMUS+ Programme ACTION

The Greek General Secretariat of Sport hosted the 3rd meeting of the European Programme ERASMUS+ “Governance Sport Codification Convergence” (ACTION), which took place in a central hotel in Athens on 13 – 14 September 2021.

The ACTION Programme concerns the development of a “convergent” code of good governance for the European national sports federations. The consortium includes eight partners from seven countries: Institute for Sport Governance (Poland) that coordinates the project; University of Central Lancashire (Cyprus); LUNEX (Luxemburg); Cyprus Sport Organisation (Cyprus); General Secretariat of Sport (Greece); Sport Malta (Malta); Ministry of Youth and Sport (Bulgaria); and Lithuanian Union of Sport Federations (Lithuania).

During the two-day meeting, the academic working group of the Programme presented to representatives of the partner organisations the first phase of the research, that is: the mapping of the existing landscape of Codes of good governance in Europe; and the common grounds among the Codes.

The meeting was honored by the presence of the General Secretary of Sports of Greece Dr. George Mavrotas who presented the programme “CHILON”, which concerns an objective evaluation tool for national sports federations and can help towards the development of sports policy in the field of good governance.

The next meeting for the academic working group is scheduled for the second week of October in Luxembourg, while all partners will meet for the 4th meeting in December in Poland.

3η Συνεδρίαση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ACTION για τη «Κωδικοποίηση της Χρηστής Διακυβέρνησης Εθνικών Αθλητικών Ομοσπονδιών»

Η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού Ελλάδος φιλοξένησε την 3η συνεδρίαση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+ «Σύγκλιση Κωδικοποίησης Χρηστής Διακυβέρνησης στον Αθλητισμό» (ACTION), η οποία έλαβε χώρα σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας στις 13 – 14 Σεπτεμβρίου 2021.

Το Πρόγραμμα ACTION αφορά στη δημιουργία ενός «συγκλίνοντα» κώδικα χρηστής διακυβέρνησης για τις εθνικές αθλητικές ομοσπονδίες των κρατών-μελών της Ε.Ε. και συμμετέχουν σε αυτό οχτώ εταίροι από επτά χώρες: το Ινστιτούτο Αθλητικής Διακυβέρνησης (Πολωνία) το οποίο και συντονίζει το πρόγραμμα· το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus (Κύπρος) · το Πανεπιστήμιο  LUNEX (Λουξεμβούργο) · ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού (Κύπρος) · η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού (Ελλάδα) · ο κυβερνητικός, υπεύθυνος για τον αθλητισμό,  οργανισμός  ‘Sport Μάλτα’ (Μάλτα) · το Υπουργείο Νεότητας και Αθλητισμού (Βουλγαρία) · και η Ένωση Αθλητικών Ομοσπονδιών (Λιθουανία).

Κατά τη διάρκεια της διήμερης συνάντησης οι εκπρόσωποι των εταίρων που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν εκτενώς  για τη πρώτη φάση της έρευνας που πραγματοποιείται από την ακαδημαϊκή ομάδα εργασίας του Προγράμματος, αλλά και να διασαφηνιστούν οι ρόλοι των λοιπών εταίρων για τους προσεχείς μήνες.

Την εν λόγω συνεδρίαση τίμησε με τη παρουσία του ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού της Ελλάδας Δρας Γιώργος Μαυρωτάς ο οποίος και παρουσίασε  το πρόγραμμα «ΧΙΛΩΝ» το οποίο αποτελεί ένα πρώτο βήμα αντικειμενικής αξιολόγησης εθνικών αθλητικών ομοσπονδιών και δύναται να βοηθήσει στη χάραξη αθλητικής πολιτικής στον τομέα της χρηστής διακυβέρνησης.

Η επόμενη συνάντηση για την ακαδημαϊκή ομάδα εργασίας έχει προγραμματιστεί για τη δεύτερη εβδομάδα του Οκτωβρίου στο Λουξεμβούργο, ενώ όλοι οι εταίροι θα συνεδριάσουν τον Δεκέμβριο στην Πολωνία.