Latest News, Seminars & Events

Ανήλικα Θύματα Κακοποίησης: Η Δικανική Συνέντευξη

To Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Δικανικής Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus σας προσκαλεί στο εκπαιδευτικό διαδικτυακό συνέδριο με θέμα «Ανήλικα Θύματα Κακοποίησης: Η Δικανική Συνέντευξη» το οποίο θα πραγματοποιηθεί σε 4 συναντήσεις, στις 25 Νοεμβρίου και στις 29 και 16 Δεκεμβρίου. Η διάρκεια της κάθε συνάντησης θα είναι 2 ώρες από τις 17:30 -19:30, μέσω MS Teams

Το σεμινάριο απευθύνεται σε επαγγελματίες υγείας, επαγγελματίες κοινωνικών υπηρεσιών, εκπαιδευτικούς, ακαδημαϊκούς και φοιτητές ψυχολογίας και φοιτητές εφαρμοσμένων μεταπτυχιακών ψυχολογίας.

Περιγραφή: Τα ανήλικα θύματα σεξουαλικής κακοποίησης καλούνται περισσότερες από μια φορές να περιγράψουν τα δεινά της παραβίασης που υπέστησαν σε επαγγελματίες των υπηρεσιών της ψυχικής υγειάς και του συστήματος της ποινικής δικαιοσύνης. Προδικασία, κύρια ανάκριση, ακροαματική διαδικασία, πραγματογνωμοσύνη, ιατροδικαστική εξέταση, κ.ά., συνθέτουν ένα καφκικό σκηνικό με πρωταγωνιστή τον ανυποψίαστο για όσα λαμβάνουν χώρα ανήλικο. Πρόκειται για μια εξαιρετικά δυσχερή και συνάμα επώδυνη διαδικασία κατά τη διάρκεια της οποίας τα παιδιά ενθαρρύνονται να μιλήσουν για την πιο τραυματική εμπειρία της ζωής τους σε άτομα που δεν γνωρίζουν καθόλου. Οι επαγγελματίες ανάλογα με την προσέγγιση που θα ακολουθήσουν ενδέχεται να επηρεάσουν, να παραπλανήσουν, να υπονομεύσουν, να καθοδηγήσουν, να πληγώσουν.

Στόχος: Το σεμινάριο εστιάζει στην απόκτηση εξειδικευμένης γνώσης στην εξέταση των ισχυρισμών κακοποιημένων παιδιών και στην αποτελεσματικότερη διαχείριση των σχετικών περιστατικών με στόχο την ανεύρεση της ουσιαστικής αλήθειας και την προστασία των ανήλικων από την δευτερογενή θυματοποίησή τους.

Παρακαλώ ακολουθήστε τον σύνδεσμο για να συνδεθείτε στο σεμινάριο: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a70b2f855a3334425bb4049cab64da58f%40thread.tacv2/conversations?groupId=b92b5bb9-3c34-4b20-a89f-9ee440b2df3e&tenantId=ebf69982-036b-4cc4-b202-7aeb194c5065 (Team Code: kquiim0)

Για περισσότερες πληροφορίες για το σεμινάριο παρακαλώ επικοινωνήστε με την Δρ. Λίλια Ψαλτά – Υπεύθυνη Προγράμματος Δικανικής Ψυχολογίας ([email protected]).”