Αποτελέσματα Διαβούλευσης Νέων με την Ευρωβουλευτή Δρ Ελένη Σταύρου, στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus υπό την αιγίδα του Ερευνητικού Κέντρου CEDAR

Το Ερευνητικό Κέντρο Επιχειρηματικότητας CEDAR (Centre for Entrepreneurial Development, Alliance and Research) διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ Βασική Δράση 154  – «Δραστηριότητες Συμμετοχής των Νέων στον τομέα της Νεολαίας» και ειδικότερα στο πλαίσιο του Έργου με τίτλο: «Διαβούλευση μεταξύ νέων και Φορέων Χάραξης Πολιτικής», τον 9ο από μια Σειρά 14 Ανοικτών Διαλόγων με τη Νεολαία για θέματα Πολιτικής και Ενασχόλησής τους με τα Κοινά, τόσο σε εθνικό, όσο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Του εν λόγω ανοιχτού διαλόγου ηγήθηκε η Ευρωβουλευτής, Δρ Ελένη Σταύρου. Η Δρ Σταύρου είχε την ευκαιρία να συζητήσει με τους νέους την προσωπική της εμπειρία από την ενασχόλησή της με τα κοινά ως πρώην Βουλευτής Λεμεσού, αλλά και ως Ευρωβουλευτής. Μίλησε επίσης για τις πολιτικές της ΕΕ για την αντιμετώπιση των θεμάτων που απασχολούν τους νέους, όπως το στεγαστικό, η κατάρτιση και επιμόρφωση για αντιμετώπιση της ανεργίας, η μετακίνηση μέσω προγραμμάτων Erasmus+ και το Κυπριακό πρόβλημα. Οι νέοι, υπό την καθοδήγηση της Δρ Σταύρου και των μελών του Ερευνητικού Κέντρου CEDAR, είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν τις ανησυχίες τους και να απευθύνουν στοχευμένες ερωτήσεις αναφορικά με τον αντίκτυπο που θα μπορούσε να έχει η ενασχόληση τους με τα κοινά, την πολιτική και δημοκρατική ζωή στην ΕΕ, για την επίλυση ζωτικών προβλημάτων που τους απασχολούν όπως η ανεργία, η ισονομία και το δικαίωμα πρόσβασης στη στέγαση. Οι νέοι, προερχόμενοι από περιοχές των Επαρχιών Λάρνακας, Αμμοχώστου αλλά και Λεμεσού, ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό στην πρόσκληση της Δρ Σταύρου να αδράξουν την ευκαιρία και να ασχοληθούν με τα ως άνω θέματα που απασχολούν τη νεολαία της Κύπρου, αλλά και να ψηφίσουν στις επερχόμενες Ευρωεκλογές.

Η δράση έλαβε χώρα στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus την Παρασκευή, 8 Μαρτίου, 9:30πμ.