Αποτελέσματα Διαβούλευσης Νέων με τον Κοινοτάρχη Πλατρών και Πρόεδρο του Δικτύου Τροόδους, κ. Παναγιώτη Παπαδόπουλο, στο Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus υπό την αιγίδα του Ερευνητικού Κέντρου CEDAR

Το Ερευνητικό Κέντρο Επιχειρηματικότητας CEDAR (Centre for Entrepreneurial Development, Alliance and Research) διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ Βασική Δράση 154  – «Δραστηριότητες Συμμετοχής των Νέων στον τομέα της Νεολαίας» και ειδικότερα στο πλαίσιο του Έργου με τίτλο: «Διαβούλευση μεταξύ νέων και Φορέων Χάραξης Πολιτικής», τον 5ο από μια Σειρά 14 Ανοικτών Διαλόγων με τη Νεολαία για θέματα Πολιτικής και Ενασχόλησής τους με τα Κοινά του τόπου.

Του εν λόγω ανοιχτού διαλόγου ηγήθηκε ο Κοινοτάρχης Πλατρών και Πρόεδρος του Δικτύου Τροόδους κ. Παναγιώτης Παπαδόπουλος. Ο κ. Παπαδόπουλος είχε την ευκαιρία να συζητήσει με τους νέους την προσωπική του εμπειρία από την ενασχόλησή του με τα κοινά ως Κοινοτάρχης Πλατρών και ως Πρόεδρος του Δικτύου Τροόδους και πως αυτοί οι ρόλοι τον βοήθησαν να αφυπνίσει τις άλλοτε μειονεκτούντες, απομακρυσμένες, κοινότητες της περιοχής του Τροόδους (συμπεριλαμβανομένων των Πλατρών) να συνασπιστούν για την προσέλκυση κονδυλίων από ευρωπαϊκά προγράμματα, αλλά και επενδύσεων για την ανάπτυξη επιχειρηματικών δράσεων με ευρύτερα θετικό αντίκτυπο για τις ορεινές κοινότητες. Οι νέοι, υπό την καθοδήγηση του κ. Παπαδόπουλου και των μελών του Ερευνητικού Κέντρου CEDAR, είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν τις ανησυχίες τους αναφορικά με τον αντίκτυπο που θα μπορούσε να έχει η ενασχόληση τους με τα κοινά, την πολιτική και δημοκρατική ζωή στην Κύπρο και την ΕΕ, για την προαγωγή της συνεργασίας (clustering) και της επιχειρηματικότητας στην κοινότητα. Οι νέοι, προερχόμενοι από περιοχές των Επαρχιών Λάρνακας, Αμμοχώστου αλλά και Λεμεσού, ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό στην πρόσκληση του κ. Παπαδόπουλου να αδράξουν την ευκαιρία και να ασχοληθούν με τα ως άνω θέματα που απασχολούν τις πιο απομακρυσμένες περιοχές της Κύπρου.

Η δράση έλαβε χώρα στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου UCLan Cyprus την Παρασκευή, 8 Δεκεμβρίου, 2:00μμ.